Tjänster i kyrkan

”Tjänster i kyrkan”

Meddela alla personalförändringar som sker i församlingarna i Svenska kyrkan till ”Tjänster i kyrkan” som publiceras kontinuerligt här på denna hemsida.

Redaktör för ”Tjänster i kyrkan”:

Marianne Petersson

Tel: 076-8017279

tjanster@svenskkyrkotidning.se

Manusstopp för ”Tjänster i kyrkan”:

Manus per e-post senast fredag kl 17:00 veckan före utgivning.

 

Lediga tjänster v. 7

Uppsala stift

Kmtj i Ovansjö-Järbo sökes senast 18/2.

Kmtj i Roslagens östra past, Roslagsbro-Vätö sökes senast 24/2.

Kmtj i Bollnäs, Hanebo-Segersta, sökes senast 25/2.

Kmtj i Bollnäs, Bollnäs och Rengsjö, sökes senast 25/2.

Två kmtj i Tierp sökes senast 28/2.

Kmtj i Hofors och Torsåker sökes senast 28/2.

Khtj i Fjärdhundra, vik, sökes senast 2/3.                    

Kmtj i Almunge sökes senast 31/3.

Khtj i Märsta utlyses snart.

Diakontj i Ovansjö-Järbo sökes senast 18/2.

Diakontj i Hofors och Torsåker sökes senast 28/2.

Diakontj i Uppsala sökes senast 8/3.

Diakontj i Enköping sökes senast 16/3.

 

Linköpings stift

Två kmtj i Åkerbo sökes senast 19/2.

Kmtj i Slaka-Nykil sökes senast 28/2.

 

Skara stift

Kmtj i Sandhult-Bredared sökes senast 15/2.

Kmtj i Alingsås, vik, sökes senast 15/2.

Kmtj i Skövde sökes senast 28/2.

Khtj i Grästorp sökes senast 7/3.

Kmtj i Sävare sökes. (ska vara med t o m vecka 7, 15/2)

Kmtj i Trollhättan, Götalunden, sökes.

 

Strängnäs stift

Kmtj i Knista sökes senast 22/2.

Kmtj i Nyköping sökes senast 7/3.

Tj som präst i EFS-samarbetskyrka i Nyköping sökes senast 7/3. 

 

Västerås stift

Två kmtj i Västerås sökes senast 18/2.

Kmtj i Mora sökes senast 1/3.

Kmtj i Ljusnarsberg sökes senast 15/3.

Kmtj i Hallstahammar-Kolbäck sökes.

Diakontj i Sura-Ramnäs sökes senast 22/2.

Två diakontj i Hallstahammar-Kolbäck sökes.

 

Växjö stift

Kmtj i Bredaryd-Kulltorp sökes senast 20/2.

Två kmtj på Norra Öland sökes senast 26/2.

Kmtj i Rogberga-Öggestorp sökes senast 26/2.

Kmtj i Kalmar sökes senast 28/2.

Kmtj i Jönköping, Dalvikskyrkan, sökes senast 3/3.

Kmtj i Emmaboda sökes senast 11/3.

Diakontj i Kalmar, S:t Johannes, sökes senast 18/2.

Diakontj i Bredaryd-Kulltorp sökes senast 20/2.

Diakontj i Värnamo sökes senast 28/2.

 

Lunds stift

Khtj i Ljunits sökes senast 16/2.

Kmtj i Sjöbo sökes senast 22/2.

Kmtj i Kyrkhult, 50-100 %, sökes senast 23/2.

Kmtj i Osby sökes senast 28/2.

Khtj i Malmö sökes senast 4/3.

Kmtj i Malmö, arbetsledare i Fosie, sökes senast 4/3.

Kmtj i Malmö, sjukhuspräst, sökes senast 4/3.

Kmtj i Karlskrona, Möllebackskyrkan, sökes senast 25/3.

Khtj i Trelleborg sökes senast 30/3.

Tj som diakoniföreståndare på diakonicentralen i Lund sökes senast 21/2.

Diakontj i Osby sökes senast 28/2.

Diakontj i Malmö, arbetsledare S:ta Maria kyrka, sökes senast 4/3. 

 

Göteborgs stift

Kmtj i Lilla Edet sökes senast 15/2.

Kmtj i Carl Johan, finskspråkig, sökes senast 15/2.

Kmtj i Laholm-Skummeslöv sökes senast 15/2.

Två kmtj i Söndrum-Vapnö sökes senast 18/2.

Kmtj i Torsby sökes senast 19/2.

Kmtj i Värö-Stråvalla, vik, sökes senast 22/2.

Kmtj i Snöstorp sökes senast 25/2.

Khtj i Skepplanda sökes senast 28/2.

Kmtj i Halmstad sökes senast 28/2.

Kmtj i Kinna-Fritsla sökes senast 28/2.

Kmtj i Starrkärr-Kilanda sökes senast 1/3.

Kmtj på Tjörn sökes senast 4/3.

Kmtj i Västra Frölunda, Näset, sökes senast 4/3.

Kmtj i Falkenberg, arbetsledande, sökes senast 11/3.

Två diakontj i Kind sökes senast 19/2.

Diakontj i Örgryte, sjukhusdiakon Östra sjukhuset, sökes senast 28/2.

Diakontj på Tjörn sökes senast 4/3.

Diakontj i Sätila, Hyssna, sökes senast 9/3. 

 

Karlstads stift

Khtj i Lysvik sökes senast 16/2.

Khtj i Degerfors-Nysund sökes senast 20/2.

Två kmtj i Karlstad sökes senast 23/2.

 

Härnösands stift

Kmtj i Härnösand sökes senast 25/2.

Kmtj i Ådals-Liden, Junsele, Resele och Ed sökes senast 31/3.

Kmtj i Tuna-Attmar sökes. 

 

Luleå stift

Kmtj i Nederluleå sökes senast 18/2.

Kmtj i Kiruna, förs herde i Vittangi, sökes senast 28/2.

Kmtj i Vännäs-Bjurholm sökes senast 1/3.

Kmtj i Södra Lappland, förs herde i Vilhelmina, sökes senast 1/3.

Khtj i Hörnefors sökes senast 5/3.

Kmtj i Södra Lappland, förs herde i Åsele-Fredrika, sökes senast 8/3.

Khtj i Tärna sökes senast 23/3.

Kmtj i Boden, Rörvikskyrkan, sökes senast 31/3.

Kmtj i Jokkmokk sökes.

Kmtj i Pajala sökes.

Diakontj i Nederluleå, sjukhusdiakon, sökes senast 18/2.

Diakontj i Holmsund sökes senast 25/2.

Två diakontj i Vännäs-Bjurholm, den ena 75 %, sökes senast 1/3. 

 

Visby stift

Kmtj i Visby, domkyrkoförsamlingen, sökes senast 20/3. 

 

Visby stift/utlandskyrkan

Tjänster som sommarvikarierande präster i Europa sökes senast 18/2.

Diakontj i London sökes senast 8/3. (Lokal anställning av kyrkorådet i London.) 

 

Stockholms stift

Projekttj, präst, i Finska församlingen, sökes senast 15/2.

Tj som jourhavande präst 20 % sökes senast 25/2.

Kmtj på Lidingö sökes senast 26/2.

Diakontj i Farsta sökes senast 19/2.

Diakontj i Nacka, Fisksätra, sökes senast 25/2. 

 

Övrigt

Tj som föreståndare/präst på stiftsgården Tallnäs sökes senast 15/2.

Tj som präst vid Göteborgs stadsmission, S:t Johanneskyrkan, sökes senast 25/2.

 

Tillsättningar och andra förändringar v. 7

Uppsala stift

Avliden 20/11 2017: förra komministern, personlig tjänst, Magda Tholcke, Uppsala, f 1928.

 

Skara stift

Stiftsadjunkt själavårdsinstitutet Lilleskog fr 1/1: stiftsadjunkt Anna Apell, Skara stift.

 

Strängnäs stift

Vikarierande komminister i Torshälla 50 % förlängning till 30/6: prosten Jarl Jergmar, Strängnäs.

Komminister i Stigtomta-Vrena fr 10/1: komminister Helena Lennstring, Nyköping.

Komminister i Nynäshamn 1/2 2018 – 31/1 2019: pastorsadjunkt Sofia Akampa, församlingen. Tidigare efternamn Westerberg.

Kyrkoherde i Bettna 25 % 1/2 2018 – 31/1 2019: kyrkoherde emerita Eva Karlsson, Mellösa.

Komminister i Bettna 12/2 2018 – 11/2 2019: komminister Gunilla Thelin, Åker-Länna.

Komminister i Salem fr 22/1: pastorsadjunkt Lena Bernell, Eskilstuna.

Komminister i Eskilstuna, församlingsherde i Västra Rekarne, fr 1/2: komminister Malin Lindström, Örebro.

Avgått med pension 1/2: kyrkoherde Maria Eby Notini, Bettna.

Diakon i Eskilstuna fr 5/2: Carmen Peredes, Hallstahammar.

 

Lunds stift

Vikarierande komminister i Nosaby fr 1/9 2017: kyrkoherde emerita Undine Hellström, Sjöbo.

Vikarierande komminister i Eslöv 50 % 1/9 2017 – 29/4 2018: prosten Tommy Qvennerberg, Eslöv.

Tillförordnad kyrkoherde i Nosaby, förlängning fr 1/11 2017: kyrkoherde emeritus Göran Mellander, Fjälkinge. 

Komminister i Löberöd fr 1/3: vikarierande komminister Sara Järlemyr, församlingen.

 

Göteborgs stift

Komminister i Skallsjö fr 22/1: komminister Anna Dubár, Göteborgs Masthugg.

Komminister i Råda fr 1/2: kyrkoherde Karin Karlsson, Nödinge.

Diakon i Falkenberg, Susedalen, fr 1/2: Liselott Johansson, Veddige.

Diakon i Göteborgs domkyrko, Johanneberg, fr 1/2: Elisabet Andersson, Trollhättan.

 

Luleå stift

Kyrkoherde i Vännäs-Bjurholm fr 1/12 2017: komminister Erika Forsvall, Umeå.

 

Tillsättningar och andra förändringar v. 6

Skara stift

Komminister i Habo fr 1/3: pastorsadjunkt Maria Liljenberg, Skärstad-Ölmstad.

Komminister i Habo fr 12/3: komminister Sven-Evan Svanberg, Jönköping.

Stiftsadjunkt, barn och unga, fr 26/3: komminister Lisa Sögaard, Kristinehamn.

 

Strängnäs stift

Förklarad obehörig att utöva vigningstjänsten som diakon: John Ogenholt, Katrineholmsbygden. Har utträtt ur Svenska kyrkan.

 

Västerås stift

Kontraktsprost i Falu-Nedansiljan fr 1/1: kyrkoherde Margareta Carlenius, Gagnef.

 

Växjö stift

Vikarierande komminister i Värnamo 1/12 2017 – 31/8 2018: VDM Henric Ulfsax, Skillingaryd.

Diakon i Mönsterås-Fliseryd fr 1/4: Håkan Cansund, Kalmar.

 

Lunds stift

Kyrkoherde i Dalköpinge fr 1/9 2017: komminister Gun Österholm, församlingen.

Tf kyrkoherde i Allerum 20/11 2017 längst till 31/12 2018: komminister Bertil Rubin, församlingen.

Kyrkoherde i Kyrkhult, förlängning till 2/5: Alve Svensson, församlingen.

Vikarierande komminister i Allerum, förlängning till 31/8: komminister emeritus Mats Persson, Klippan.

Kontraktsprost i Bjäre kontrakt fr 1/1: kyrkoherde Gisela Pernrup, Strövelstorp.

Avliden 1/12 2017: prosten, förre kyrkoherden i Tomelillabygden Sven Åkerblad, Tomelilla, f 1943.

 

Göteborgs stift

Avliden 5/12: förre komministern i Angered Gunnar Östebo, Billdal, f 1949.

Avliden 25/12: förra diakonen i Askim Maj Eriksson, Västra Frölunda, f 1929.

På egen begäran förklarad obehörig att utöva vigningstjänsten som präst: Bo Glans, Västra Frölunda. Kommer att ansöka om att bli upptagen i Katolska kyrkan.

 

Kyrkokansliet

Präst vid Svenska teologiska institutet i Jerusalem 5/3 2018 – 31/7 2020: vikarierande   komminister Johan Engvall, Norra Öland.

 

Tillsättningar och andra förändringar v. 5

Linköpings stift

Kyrkoherde i Södra Vi-Djursdala fr 1/3: komminister Anita Waernqvist, Södra Tjust.

Komminister i Vimmerby fr 6/3: komminister Eva Solid, Norra Öland.

 

Skara stift

Avliden 26/12 2017: förre kyrkoherden i Norra Fågelås Hugo Lidefelt, Hjo, f 1920.

 

Västerås stift

Komminister i Linde bergslag fr 19/3: komminister Charlotta Storbacka, Arbogabygden.

Kyrkoherde i Stora Tuna o Torsång fr 26/3: komminister Per Henriksson Lerström, pastoratet.

Diakon i Västerås fr 1/3: Ingela Ljunggren, Sura-Ramnäs.

 

Växjö stift

Kyrkoherde i Ryssby-Åby fr 1/3: komminister Sussie Kårlin, Förlösa-Kläckeberga.

 

Lunds stift

Komminister i Malmö, Kirseberg, fr 1/3: vikarierande komminister Hanna Malmqvist, Bjärred.

Komminister i Kivik fr 1/3: komminister May Heldal, Linköping.

Kyrkoherde i Västra Vram fr 1/3: komminister Catrin Sundelius, Södra Sandby.

Komminister i Svalövsbygden fr 1/3: komminister Carl Eliasson, Vara.

Komminister i Tomelillabygden fr 1/3: komminister Charlotta Rosman Nissen, Källstorp.

 

Karlstads stift

Kyrkoherde i Grava fr 19/3: komminister Olle Carlesjö, Kristinehamn.

 

Härnösands stift

Avliden 17/12 2017: förre kyrkoherden i Häggenås Olle Gren, Skövde, f 1922.

 

Luleå stift

Komminister i Boden fr 1/3: komminister Victoria Svärdh, Nederluleå.

 

Stockholms stift

Komminister i Boo fr 1/3: EFS-präst Hanna Beckström, Hammarbykyrkan.

Kyrkoherde i Solna fr 1/3: vikarierande kyrkoherde Niklas Lång, Fjärdhundra.

Komminister i Tyresö fr 5/3: komminister David Melin, Farsta.

Avliden 7/1: förra diakonissan i Danderyd Inger Nilsson, Täby, f 1934.

 

Tillsättningar och andra förändringar v. 4

Skara stift

Komminister i Falköping 30/1 2018 – 31/12 2019: pastorsadjunkt Fredrik Stiernstedt Östblom, pastoratet.

 

Växjö stift

Vikarierande komminister i Älmhult 1/1 – 31/7: kyrkoherde emeritus Harald Berglund, Traryd.

Fortsatt förordnande för prosten Leif Norrgård att vara arbetsledande komminister i Högsby till 31/12.

 

Lunds stift

Vikarierande kyrkoherde i Vinslöv 1/10 2017 längst till 31/12 2018: vikarierande komminister Matts Martinsson, Hässleholm.

Vikarierande komminister i Vinslöv 15/10 2017 – 31/5 2018: komminister emeritus Carl Erik Adolfsson, Hässleholm.

Vikarierande kyrkoherde i Broby-Emmislöv vid sidan av egen tjänst, 1/12 2017 – 30/6 2018: kyrkoherde Fredrik Carlsson, Knislinge.

Kyrkoherde i Bjärred fr 1/1: komminister Madeleine Körner, församlingen.

Komminister i Malmö fr 1/1: vikarierande komminister Gunnel Winqvist Hollman, pastoratet.

Komminister i Malmö, Västra Skrävlinge, fr 15/1: pastorsadjunkt Karin Larsson, Tidaholm.

Komminister i Malmö, Limhamn, fr 15/1: komminister Anna Hansson, Lessebo-Hovmantorp.

Komminister i Malmö, Kirseberg, fr 23/1: pastorsadjunkt Erica Lang, pastoratet.

 

Göteborgs stift

Kyrkoherde i Munkedal fr 1/1: kyrkoherde Bengt Magnusson, Tanum.

Komminister i Tanum fr 1/1: komminister Luka Vestergaard, Klippan.

Komminister i Romelanda fr 1/1: pastorsadjunkt Peter Stenman, pastoratet.

Vikarierande kyrkoherde på Öckerö fr 13/11 2017 50 %, 1/1 2018 100 %: kyrkoherde emeritus Bengt Inghammar, Askim.

På egen begäran avslutad tjänst i Torup 1/2: komminister Kjell-Åke Dernestål, Halmstad.

Förklarad obehörig att utöva vigningstjänsten som präst: Peter Frykman, Kungälv. Kommer att upptas i katolska kyrkan.

 

Karlstads stift

Komminister i Kil, Frykerud, fr 1/1: vikarierande komminister Gunilla Sjöö, pastoratet.

Vikarierande komminister i Karlstad, Norrstrand, 23/1 2018 – 31/1 2019: pastorsadjunkt Anna Bohlin Christensson, pastoratet.

Komminister i Nordmarken fr 12/2: komminister Boel-Marie Lennartsdotter, Karlstad.

Vikarierande diakon i Karlskoga 1/11 2017 – 1/10 2018: Eva Gelang, Hallsberg.

 

Härnösands stift

Avliden 4/1: förre EFS-prästen Mats Bergkvist, Uppsala, f 1935.

 

Stockholms stift

Komminister i Bromma fr 23/1: pastorsadjunkt Mattias Falk, tidigare efternamn Hay, Sundbyberg.

Komminister i Adolf Fredrik fr 8/3: komminister Roger Gärtner, Hässelby.

Diakon i Brännkyrka fr 14/1: Janet Wall-Smith, Eskilstuna.

 

 

 

Tillsättningar och andra förändringar v. 3

Linköpings stift

Komminister i Åkerbo fr 1/2: komminister Elin Rundh Dapo, Linköping.

 

Skara stift

Vikarierande komminister i Skövde 1/1 – 31/8: komminister emeritus Lars Tullberg, Skövde.

Vikarierande komminister i Skara 1/1 – 2/9: kyrkoherde emeritus Leif Eliasson, Skara.

Vikarierande kyrkoherde i Habo, förlängning 1/1 – 30/6: vikarierande kyrkoherde Michael Lindqvist, pastoratet.

Komminister i Tidaholm, deltid inom kriminalvården, fr 1/2: komminister Carina Bengtsson, pastoratet.

 

Strängnäs stift

Stiftsadjunkt i Strängnäs stift, biskopens adjunkt, fr 15/1: komminister Julia Bjerleus, Strängnäs domkyrko.

Vikarierande komminister i Rönö 40 % fr 1/2: VDM Yvonne Bolin Bolorin, Nyköping.

Avgått med pension 31/12 2017: komminister Leif Marmgård, Rönö.

 

Växjö stift

Komminister i Vetlanda fr 1/2: komminister Karolina Bäckström, Södra Vedbo.

 

Lunds stift

Komminister i Lund, Allhelgona, fr 1/9 2017: VDM Teresa Callewaert, Lund.

Komminister i Lund, S:t Peters Kloster, fr 1/1: pastorsadjunkt Maria Gunnlaugsdottir, pastoratet.

Komminister i Ängelholm fr 1/1: vikarierande komminister Therése Andrée Kjellström, församlingen.

Komminister i Lund, förs herde i Norra Nöbbelöv och Torn, fr 1/1: vikarierande komminister Anna Svensson Melin, församlingen.

Komminister i Jämshög, skolpräst på Jämshögs folkhögskola, fr 1/2: komminister Solveig Wollin, Mjällby.

Förlängd behörighet för pastorn i Svenska Missionskyrkan Nils Lavesson att utöva uppdraget som präst i Svenska kyrkan inom Östra Göinge kontrakt 1/2 2018 – 31/1 2019.

 

Göteborgs stift

Komminister i Lundby, distriktschef Kyrkbyn-Älvstranden, fr 1/12: komminister Christina Grenabo, pastoratet.

Komminister i Lundby, Kyrkbyn-Älvstranden, fr 10/1: komminister Karolina Sandros, Öckerö.

Komminister i Harplinge-Steninge fr 1/2: komminister Ami Sundberg Janåker, Söndrum-Vapnö.

Diakon i Uddevalla, sjukhusdiakon, fr 8/1: Jennie Andersson, Tuve-Säve.

Avgått med pension 1/1: diakon Marianne Glans, Uddevalla.

 

Härnösands stift

Komminister på Alnö fr 1/1: vikarierande komminister Charlotta Dicklo, församlingen.

 

Visby stift

Resultat vid nomineringsval till biskop i Visby stift: domprost kontraktsprost Thomas Petersson, Växjö 47 röster, 34,8 %, komminister Louise Linder, SKUT San Francisco 38 röster, 28,2 %, direktor Stefan Nilsson, Ersta diakoni 30 röster 22,2 %, komminister TD Jonas Lindberg, Uppsala 7 röster, 5,2 %, pastor Michael Bjerkhagen, Kungliga hovförsamlingen 6 röster, 4,4 %, chefen för SKUT Pernilla Håkansdotter Olsson, Uppsala 5 röster, 3,7 %, kyrkoherde Lars-Erik Rännar, Nordmaling 1 röst, 0,7 %, en ogiltig röst. Totalt 135 avlagda röster.

 

Stockholms stift

Komminister i Täby fr 1/12: vikarierande komminister Göran Capron Lundqvist, församlingen.

Komminister i Täby fr 15/1: komminister Jessica Holmgren, Sollentuna.

 

Tillsättningar och andra förändringar v. 2

Linköpings stift

Komminister i Åtvid fr 1/1: pastorsadjunkt Elin Hannus, Linköping.

 

Skara stift

Kyrkoherde i Rommele fr 1/2: komminister Fredrik Sahlin, Trollhättan.

Komminister i Lidköping fr 12/2: komminister Mats Bengtsson, Skultorp.

 

Strängnäs stift

Komminister, biträdande kyrkoherde, i Strängnäs domkyrkoförs med Aspö fr 15/1: vikarierande komminister Carin Saracco, pastoratet.

 

Västerås stift

Diakon i Köping fr 19/2: Peggy Wickman, Hallstahammar-Kolbäck.

 

Växjö stift

Komminister i Sävsjö fr 1/10 2017: komminister Göran Wiking, Vetlanda.

Kyrkoherde i Emmaboda fr 1/12: vikarierande kyrkoherde Johanna Juhlin, pastoratet.

Komminister i Lessebo-Hovmantorp fr 7/2: pastorsadjunkt Magdalena Erixon, pastoratet.

Komminister i Tingsryd fr 15/2: komminister Jessica Fritzson, Växjö.

Avliden 24/12: diakonen Ann Goldstrand Carlsson, Nye, f 1958.

 

Lunds stift

Komminister i Södra Sandby fr 12/2: pastorsadjunkt Charlotte Vettlevik, Genarp.

Avliden 26/12: förre domprosten i Skara teologie doktor docent H B Hammar, Höganäs, f 1941.

 

Göteborgs stift

Kyrkoherde i Lilla Edet fr 1/1: komminister Marcus Stille, pastoratet.

Komminister i Kungälv-Ytterby fr 15/2: komminister Magnus Haglund, Uddevalla.

Avliden 28/12: förre prästen i Göteborgs kyrkliga Stadsmission Lennart Bäck, Falkenberg, f 1939.

Avliden 27/10: förra diakonen Ester Ahlbäck, Göteborg, f 1921.

 

Härnösands stift

Stiftsadjunkt i Härnösand fr 1/1: kyrkoherde Maria Kihl, Ramsele-Edsele.

 

Stockholms stift

Komminister i Skarpnäck fr 1/12: komminister Christina Brandt, Danderyd.

Komminister, biträdande kyrkoherde, i Danderyd fr 8/1: komminister Anna Ortner, Märsta.

Komminister i Skarpnäck fr 15/1: komminister Christer Klausberger, Bromma.

Komminister i Järfälla, arbetsledare i Viksjö, fr 1/2: kyrkoherde Sara Jacobsson Grip, Vantör.

Komminister i Täby fr 19/2: stiftsadjunkt Fredrik Santell, Strängnäs stift.

 

Tillsättningar och andra förändringar v. 1

Uppsala stift

Tillförordnad kyrkoherde i Söderala 1/12 2017 – 31/5 2018: prosten kyrkoherde emeritus Håkan Wallstén, Söderhamn.

 

Linköpings stift

Kyrkoherde i Vreta Kloster fr 1/2: kyrkoherde Marita Lindmark, Öckerö.

Avgår med pension 1/3: kyrkoherde Sverker Linge, Vreta Kloster.

Diakon i Aspeland fr 1/2: Elisabeth Johansson, Ydre.

 

Skara stift

Avliden 26/11: förra komministern i Toarp Doris Nybo, Brämhult, f 1945.

 

Strängnäs stift

Vikarierande komminister i Turinge-Taxinge 80 % förlängning 1/1 – 30/11: vikarierande komminister Håkan Sandvik, pastoratet.

Komminister i Södertälje fr 1/2: stiftsadjunkt Linda Angman, Rättviks stiftsgård.

 

Västerås stift

Val av representanter för vigningstjänsten i domkapitlet 2018 – 2021: ordinarie: diakon Maria Näslund, Falun, ersättare: komminister Lotta Eriksson, Leksand-Djura-Siljansnäs, ersättare för biskop och domprost: kyrkoherde Paul Hansson, Hallstahammar-Kolbäck.

Tillförordnad kyrkoherde i Norrbärke fr 8/11: komminister Katarina Frisk, församlingen.

Tillförordnad kyrkoherde i Grythyttan, förlängning, fr 1/1: komminister emeritus Lars Göran Lannergård, Arboga.

Komminister i Västerås, centrala pastorala området, fr 8/1: komminister Anna Karin Ericsson, pastoratet.

Komminister i Sura-Ramnäs fr 1/2: komminister Stina Pejmo Lundin, Västerås.

Komminister i Stora Tuna o Torsång fr 1/2: pastorsadjunkt Anneli Westman, pastoratet.

 

Växjö stift

Komminister på Södra Öland fr 12/2: amiralitetspredikant Birgitta Åhlin, Karlskrona.

Avgått med pension 31/12: komminister Anders Griph, Sävsjö.

 

Lunds stift

Komminister i Ronneby fr 1/2: pastorsadjunkt Jozsef Németh, Jämshög.

 

Göteborgs stift

Kyrkoherde i Bokenäset fr 1/1: komminister Kjell Svensson, församlingen.

Komminister i Annedal fr 1/2: pastorsadjunkt Joanna Kölsch, Masthugg.

Avgår med pension 5/2: komminister Bengt Ådahl, Getinge-Oskarström.

 

Luleå stift

Komminister i Södra Lappland, Åsele-Fredrika, fr 1/12: komminister Soile Nevankari, Malung.

 

Stockholms stift

Kyrkoherde i Brännkyrka fr 1/2: komminister Magnus Hellström, Spånga-Kista.

Komminister i Boo fr 1/2: komminister Lucas Mellergård, Märsta.

Komminister i Enskede-Årsta fr 1/2: komminister Helena Ekhem, Lund.

 

EFS

Präst i Hammarbykyrkan fr 1/9 2017: EFS-präst Gustaf Hafström, Sörbykyrkan Örebro.

 

Tillsättningar och andra förändringar v. 51-52

Uppsala stift

Komminister i Alfta-Ovanåker fr 1/12: komminister Anna-Marita Wadlund, Forsa-Hög.

Kyrkoherde i Gästrikekustens pastorat fr 1/1: kyrkoherde Clara Bergel Jansson, Hille.

 

Linköpings stift

Komminister i Valdemarsvik-Ringarum fr 13/1: pastorsadjunkt Emelie Lundmark, Södra Tjust.

 

Strängnäs stift

Komminister i Axberg fr 1/1: komminister Karin Eriksson, Ludvika.

 

Göteborgs stift

Komminister i Falkenberg fr 1/2: komminister Mats Almgren, Sandhult.

Kyrkoherde i Solberga fr 1/2: projektledare VDM Björn Gusmark, Kode.

Avgår med pension 31/12: komminister Lars-Gunnar Pålsson, Solberga.

Avgår med pension 31/1: kyrkoherde Anders Wannebo, Solberga.

 

Karlstads stift

Komminister i Karlskoga fr 1/9: VDM Kristina Lundberg, Borås.

Vikarierande kyrkoherde i Högsäter 1/9 2017 – 30/6 2018: komminister emerita Anna-Lena Forsdahl, Ed.

Vikarierande kyrkoherde i Lysvik 1/9 2017 – 28/2 2018: kaplan Peter Styrman, Geijersskolan.

Avliden 14/12: prosten förre kyrkoherden i Hagfors Karl-Olof Berglund, Västerås, f 1921.

 

Visby stift

Komminister i Visby domkyrkoförsamling fr 1/2: pastorsadjunkt Per-Ludwig Andersson, Araslöv.

Diakon i Visby domkyrkoförsamling fr 1/1: Eva-Mari Karlsson Kempi, Örebro.

 

Luleå stift

Komminister i Umeå Maria fr 1/1: komminister Mats Pelo, pastoratet.

Komminister i Umeå, Teg, fr 1/1: komminister Stina Dahlgren, pastoratet.

Komminister i Umeå, Grisbackakyrkan, fr 20/1: komminister Moa Beak, Nordmaling.

 

Stockholms stift

Vikarierande komminister i Vantör 25/8 2017 – 24/8 2018: tillförordnade kyrkoherden Per Axerup, Botkyrka.

Komminister i Österhaninge fr 1/10: vikarierande komminister Timothy De Bernardi, församlingen.

Vikarierande biträdande kyrkoherde i Västermalm, Kungsholms kyrka, 14/11 2017 – 19/8 2018: komminister Jan Olof Fors, pastoratet.

Komminister i Botkyrka fr 2/1: komminister Lacra von Schedvin, Täby.

Komminister i Ekerö fr 5/1: komminister Hanna Holmlund, Sollentuna.

Komminister i Botkyrka fr 8/1: komminister Erik Dufva, Huddinge.

 

Hovförsamlingen

Avliden 6/12: förre biskopen och överhovpredikanten Henrik Svenungsson, Sköndal, f 1933.

 

Kyrkokansliet Uppsala

Ekumenikhandläggare fr 15/1: VDM Pehr-Albin Edén, Stockholm.

 

Tillsättningar och andra förändringar v. 50

Linköpings stift

Kontraktsprost i Smålandsbygdens kontrakt 1/1 2018 – 31/12 2021: kyrkoherde Per Walett, Södra Vedbo.

Diakon i Borensberg fr 1/10: Marie Johansson, Linköping.

 

Skara stift

Komminister i Floby fr 1/12: komminister Åsa Jockisch, Lidköping.

Avgått med pension 26/11: kyrkoherde Håkan Gustafsson, Floby.

Avliden 1/12: förre kyrkoherden i Ransberg Sören Törnblad, Skara, f 1927.

 

Strängnäs stift

Vikarierande komminister i Åker-Länna 29/5 2017 – 31/5 2018: pastorsadjunkt Hanna Lagerlöf, Strängnäs.

Tillförordnad kyrkoherde i Södertälje, förlängning 1/1 – 30/6 2018: tillförordnade kyrkoherden Ralph Sjöhlm, pastoratet.

 

Västerås stift

Kyrkoherde i Älvdalen fr 13/12: vikarierande kyrkoherde Malou Wirström, församlingen.

 

Växjö stift

Vikarierande komminister i Forshedabygden 15/8 2017 – 1/6 2018: kyrkoherde emeritus Hans-Joachim Franze, Smålandsstenar.

Komminister i Gislaved fr 1/12: VDM Jonas Johnsson, Broaryd.

Komminister i Gnosjö fr 1/1: stiftsadjunkt Hanna Thärnold, Växjö stift.

 

Lunds stift

Val av representanter för vigningstjänsten i domkapitlet 2018 – 2021: ordinarie: komminister Anna Davidsson Bremborg, Landskrona, ersättare: diakon Åsa Gustafsson, Lund, ersättare för biskop och domprost: kyrkoherde Per Svensson, Lackalänga-Stävie.

Komminister i Malmö, vikarierande församlingsherde i Fosie, 14/8 2017 – 30/6 2018: komminister Ewa-Sofia Gudmundsson, församlingen.

Komminister i Malmö, sjömanspräst, fr 4/12: komminister Håkan Norén, pastoratet.

Kyrkoherde i Skanör-Falsterbo fr 1/2: kyrkoherde Patrik Ahlmark, Skivarp.

 

Göteborgs stift

Komminister i Västra Frölunda, församlingsherde i Älvsborg, fr 1/1: komminister Maria Lif, församlingen.

Komminister i Bollebygd fr 8/1: komminister Anders Jernbratt, Råda.

 

Karlstads stift

Kontraktsprost i Östra Värmlands kontrakt 1/11 2017 – 31/12 2020: kyrkoherde Pernilla Rosin, Karlskoga.

 

Visby stift

Val av representanter för vigningstjänsten i domkapitlet 2018 – 2021: ordinarie för Gotland kyrkoherde Tomas Holdar, Havdhem/Sudret, ordinarie för SKUT: diakon Kristina Sandgren Furberg, Oslo, ersättare för Gotland diakon Juana Baumann, Norra Gotland, ersättare för SKUT: kyrkoherde Tanja Kamensky, Paris, ersättare för biskop och domprost: kyrkoherde kontraktsprost Martina Åkeson Wollbo, Norra Gotland.

 

Övrigt

Opinionschef på Kyrkans tidning fr 1/1: VDM Jonas Eek, utgivningschef på Verbum.

 

Tillsättningar och andra förändringar v. 49

Uppsala stift

Vikarierande komminister i Uppsala, Gamla Uppsala, 1/9 2017 – 31/3 2018: komminister Ann-Louise Harberg, Karlskoga.

 

Skara stift

Val av representanter för vigningstjänsten i domkapitlet 2018 – 2021: ordinarie: diakon Evelin Esseen, Tidaholm, ersättare: komminister Eva Kaiser, Sävare, ersättare för biskop och domprost: komminister Jan-Åke Carlsson, Borås.

Komminister i Borås, Byttorp, fr 21/8 2017: pastorsadjunkt Cecilia Lidner, pastoratet.

Komminister i Borås, församlingschef i Gustav Adolf, fr 1/1: stiftsadjunkt Jörgen Röllgårdh, Flämslätts stiftsgård.

Komminister i Trollhättan fr 31/1: pastorsadjunkt Camilla Juhlin, tidigare efternamn Waller, pastoratet.

Komminister i Mullsjö-Sandhem fr 1/2 2018: vikarierande komminister Emma Thorén, Motala.

Diakon i Borås, Byttorp, fr 15/1: Helen Kling, Bollebygd.

Avliden 1/10: diakonen Edit Nilsson, Alingsås, f 1921.

 

Strängnäs stift

Vikarierande komminister i Nyköping 21/7 2017 – 31/5 2018: kyrkoherde emeritus Gunnar Göranzon, Nyköping.

Kyrkoherde i Katrineholmsbygden fr 1/12: komminister Anna Jarl, församlingen.

Kyrkoherde i Stenkvista-Ärla fr 18/12: VDM Sandra Kinley, Stockholm.

Avgått med pension fr kyrkoherdetjänsten i Katrineholmsbygden fr 30/11, men kontraktsprost till 31/12: kontraktsprost Eva Karlsson, Katrineholmsbygden.

 

Lunds stift

Komminister i Karlskrona-Aspö fr 15/1: komminister Kjell Nilsson, Malmö Limhamn.

Komminister i Lund fr 22/1: komminister Helena Agrell, Raus.

 

Härnösands stift

Komminister i Själevad, Mo och Björna fr 29/1: pastorsadjunkt Marina Gustafsson, Timrå.

Diakon i Selånger fr 14/8 2017: Birgitta Forsberg, Södra Tjust.

 

Stockholms stift

Komminister i Össeby fr 23/1: pastorsadjunkt Emelie Björling, Sollentuna.

 

Övrigt

Chef för Ria Hela Människan, Nybro, fr 23/1: diakon Björn Wennerström, Kalmar.

 

Tillsättningar och andra förändringar v. 48

Uppsala stift

Kyrkoherde i Bro fr 1/11: komminister Matz Antesten, församlingen.

Komminister i Knivsta fr 20/12: VDM Guillermo Cavieses, Leeds, England.

Avgår med pension fr 1/1: kyrkoherde Eva Wandegren-Nilsson, Valbo.

 

Strängnäs stift

Avliden 20/10: förre kyrkoherden i Axberg Sven Åke Dahl, Örebro, f 1941.

Avliden 25/10: förra kyrkoherden i Bettna Margareta Carlsson, Stigtomta, f 1946.

 

Västerås stift

Komminister i Västerås fr 15/1: kyrkoherde Stefan Dalevi, Hagfors.

 

Lunds stift

Komminister i Malmö, S:t Mikael, fr 1/9: vikarierande komminister Minna Maksimov, Enskede-Årsta.

Komminister i Malmö, S:t Pauli, fr 1/1: komminister Stellan Ponnert, pastoratet.

Komminister i Klippan fr 8/1: komminister Ann-Sofie Söderström, Ängelholm.

Vikarierande kyrkoherde i Kågeröd-Röstånga fr 15/1, ordinarie fr 1/3: kyrkoherde Pär Stynsberg, Allerum.

Diakon i Malmö, Hyllie, fr 8/1: Jonas Wollin, Anderslöv.

 

Göteborgs stift

Komminister i Carl Johan, församlingsherde i Högsbo, fr 7/1: komminister Lisa Westberg, Angered.

Komminister i Nödinge fr 18/1: komminister Mika Auvinen, Skepplanda.

Avgår på egen begäran fr 10/1: komminister Per Wallin, Kungälv-Ytterby. Övergår till annan tjänst.

 

Härnösands stift

Kyrkoherde i Torp fr 1/1: komminister Jonas Deckmar, Selånger.

 

Luleå stift

Komminister i Umeå, församlingsherde i Teg, fr 1/1: komminister Gustav Ericsson, pastoratet.

 

Stockholms stift

Komminister i Boo fr 15/1: komminister David Sjogerlöv, Tyresö.

Komminister i Lidingö fr 15/1: komminister Anna Höglund, Saltsjöbaden.

 

Övrigt

Direktor i S:ta Clara fr 14/1: komminister Mats Nyholm, Västerås.

 

Tillsättningar och andra förändringar v. 47

Uppsala stift

Kyrkoherde i Bergsjö fr 1/1: komminister Fredrik Unger, Tierp-Söderfors.

 

Strängnäs stift

Avliden 6/10: f komminister i Örebro Nicolai Lars Sverkström, Karlstad, f 1936.

 

Lunds stift

Avliden 29/10: förra kyrkoherden i Blentarp Ulla Bergenholtz, Kristianstad, f 1943.

 

Göteborgs stift

Kyrkoherde i Romelanda fr 1/1: tillförordnade kyrkoherden Joel Kalin, pastoratet.

Kontraktsprostar fr 1/1: Uddevalla och Stenungsunds kontrakt: kyrkoherde kontraktsprost Ingvar Humlén, Uddevalla, Varbergs och Falkenbergs kontrakt: kyrkoherde Fredrik Ivarsson, Varberg, Marks och Kinds kontrakt: kyrkoherde Patrik Cerny, Kind, Göteborgs norra kontrakt: kyrkoherde Maria Ottensten, Nylöse, Göteborgs södra kontrakt: kyrkoherde prost Martin Lindh, Örgryte, Halmstads och Laholms kontrakt: kyrkoherde kontraktsprost Anders Knutsson, Laholm, Kungsbacka kontrakt: kyrkoherde kontraktsprost Per Jönsson, Tölö, Göta Älvdalens kontrakt: kyrkoherde Mikael Isacson, Kungälv-Ytterby, Norra Bohusläns kontrakt: kyrkoherde Malin Hammarström, Strömstad, Partille och Lerums kontrakt:  kyrkoherde kontraktsprost Mattias Algotson, Stora Lundby-Östad.

Diakon i Särö fr 1/1: Marie-Louise Lorén, Veddige-Kungsäter.

Avliden 1/10: förre komministern i Tanum Arne Johansson, Göteborg, f 1944.

 

Härnösands stift

Kyrkoherde i Stöde fr 23/10: komminister Jon Gerefalk, Härjedalen.

 

Luleå stift

Pastorsadjunkt i Sävar-Holmön fr 25/10: EFS-präst Kristoffer Hedman, Sävar.

Kontraktsprost i Södra Lapplands kontrakt 1/12 2017 – 31/12 2019: kyrkoherde Helén Lundberg, Södra Lappland.

Val till biskop i Luleå: Stiftsadjunkt Åsa Nyström Uppsala 267 röster, 50,09 %, läraren vid Svenska kyrkans utbildningsinstitut TD Anders Göranzon, Uppsala 119 röster, 22,33 %, direktorn vid Fjellstedtska skolan TD Leif Nordenstorm, Uppsala, 73 röster, 13,7 %, kyrkoherde Gunnar Sjöberg, Costa Blanca, 46 röster, 8,63 %, kyrkoherde TD Kenneth Nordgren, Umeå, 26 röster, 4,88 %, ogiltiga röster: 0, blanka röster: 2.

Diakon i Nederluleå fr 1/12: Anders Hedberg, Luleå domkyrko.

 

Stockholms stift

Komminister i Nacka fr 1/10: komminister Tobias Nellvik, SKUT Palma de Mallorca.

Vikarierande diakon i Nacka, sjukhusdiakon 75 %, 1/9 2017 – 31/8 2018: Jenny Holmberg, Värmdö.

 

Tillsättningar och andra förändringar v. 46

Uppsala stift

Komminister i Norrtälje-Malsta fr 1/1 2018: komminister Annika Stenvall, Spånga-Kista.

 

Strängnäs stift

Komminister i Västra Vingåker-Österåker fr 18/12: komminister Ma Oftedal, Katrineholmsbygden.

 

Västerås stift

Kyrkoherde i Linde bergslag fr 1/11: komminister Monica Wallsten, församlingen.

Komminister i Västerås, högskolepräst, fr 8/1 2018: Anna Karin Ericsson, pastoratet.

 

Växjö stift

Komminister i Bankeryd fr 1/1 2018: komminister Malin Viklund, Stenstorp.

 

Lunds stift

Komminister i Malmö, församlingsherde i S:t Petri, fr 1/11: vikarierande församlingsherde Albin Tanke, församlingen.

Komminister i Höör fr 1/11: kyrkoherde Helen Hansen, Vinslöv.

Vikarierande komminister i Ljunits 2/11 2017 – 30/6 2018: komminister emerita Siv Jonasson, Blentarp.

Vikarierande kyrkoherde i Fridlevstad 1/1 – 31/12 2018, förlängning: vikarierande kyrkoherde Göran Eckerdal, församlingen.

 

Göteborgs stift

Val till biskop i Göteborg: kyrkoherde kontraktsprost TD Susanne Rappman, Mölndal, 773 röster, 68,8 %, missionssekreterare Erik Johansson, Uppsala 332 röster, 29,6 %.

Komminister i Uddevalla fr 1/1 2018: komminister Viktor Jonsved, Lysekil.

Komminister i Västra Frölunda, församlingsherde, fr 1/1 2018: kyrkoherde kontraktsprost Martin Lindblad, pastoratet.

Komminister i Örgryte, församlingsherde, fr 1/1 2018: tillförordnade kyrkoherden Gunilla Jutvik, pastoratet.

Avgår med pension 1/1 2018: kyrkoherde Lars Nordh, Södra Sotenäs.

Avgår med pension 1/1 2018: komminister Bo Glans, Uddevalla.

Diakon i Strömstad fr 22/5, projekttjänst 11 mån: Marie Strandklev Grimstad, Norge.

Vikarierande stiftsdiakon 50 % 1/9 2017 – 30/6 2018: Maria Hallberg, Särö.

 

Karlstads stift

Komminister i Sunne fr 1/11: prästen i evangeliska lutherska kyrkan i Tyskland Anna Marie Düring, Kiel, Tyskland.

 

Härnösands stift

Komminister i Bräcke-Revsund fr 1/1 2018: EFS-präst Johannes Tirén, Frösön.

Kyrkoherde i Kramfors fr 1/1 2018: sokneprest Sven Alberius, Nord-Helgeland, Norge.

Komminister i Kramfors, församlingsherde i Gudmundrå, fr 1/1 2018: komminister David Tosteberg, Gudmundrå.

Komminister i Kramfors, församlingsherde i Höga Kusten, fr 1/1 2018: kyrkoherde Anna Elletoft Wiberg, Ullånger-Vibyggerå.

Val av representanter för vigningstjänsten i domkapitlet 2018 – 2021: ordinarie: diakon Carina Grinde, Östersund, ersättare: komminister Göran Lundstedt, Sundsvall, ersättare för biskop och domprost: kyrkoherde kontraktsprost Kerstin Strömberg, Västra Storsjöbygden.

 

Luleå stift

Stiftsadjunkt i Luleå, garnisonspastor, fr 16/10: komminister Luisa Landewall, Boden.

 

Visby stift/Utlandskyrkan

Kyrkoherde i Södra Frankrike och Monaco fr 1/9: kyrkoherde Richard Aspegren, Skanör-Falsterbo.

 

Stockholms stift

Vikarierande komminister i Västermalm, biträdande kyrkoherde Essinge, 28/8 2017 – 27/7 2018: VDM Anders Bergqvist, Stockholm.

Komminister i Solna, sjukhuspräst, fr 1/9: vikarierande komministern Ritva Nevalainen Olsson, församlingen.

Vikarierande komminister i Solna 1/9 2017 – 30/4 2018: komminister em Judit Heurlin, Danderyd.

Vikarierande komminister i Västermalm, Kungsholms kyrka, 1/12 2017 – 15/8 2018: vikarierande komminister Maria Mannheimer, Danderyd.

Vikarierande komminister i Västermalm, Kungsholms kyrka, 1/12 2017 – 31/10 2018: komminister Karin Aldén, församlingen.

Vikarierande komminister i Västermalm, S:t Görans kyrka, 23/1 – 31/10 2018: pastorsadjunkt Ida Mohlin, Hedvig Eleonora.

Diakon i Solna fr 1/9: Andreas Högenå, Karlstad.

 

Tillsättningar och andra förändringar v. 45

Uppsala stift

Komminister i Ljusnan, församlingsherde, fr 1/10: komminister Mattias Haglund, Vinslöv.

 

Strängnäs stift

Kontraktsprost i Oppunda-Villåttinge kontrakt 1/1 2018 – 31/12 2022: kyrkoherde Thore Rosenberg, Västra Vingåker och Österåker.

Kontraktsprost i Norra Närkes kontrakt 1/1 2018 – 31/12 2020: kyrkoherde kontraktsprost Tomas Rådehed, Axberg.

Kontraktsprost i Södra Närkes kontrakt 1/1 2018 – 31/12 2021: kyrkoherde kontraktsprost Jimmy Åkerfeldt, Lerbäck och Snavlunda.

 

Västerås stift

Avliden 25/9: förra diakonissan i Orsa Ingegerd Gustafsson, Orsa, f 1922.

 

Växjö stift

Val av representanter för vigningstjänsten i domkapitlet 2018 – 2021: ordinarie: diakon Jonas Lindstrand, Jönköping, ersättare: kyrkoherde Christopher Meakin, Ljungby, ersättare för biskop och domprost: komminister Nina Palmgren, Jönköping.

Församlingsherdar i Kalmar fr 1/11: komminister Johan Alberius i Två systrar, komminister Johanna Broselid i S:ta Birgitta, komminister Jonas Lockman Lundgren i Heliga korset, komminister Christer Munther i Kalmar domkyrko och komminister Annette Öderwall i S:t Johannes.

På egen begäran förklarad obehörig att utöva vigningstjänsten som diakon: Martin Rosén, Växjö.

 

Lunds stift

Avliden 11/10: förre kyrkoherden i Ivetofta Ingmar Arvidsson, Sköndal, f 1930.

Avliden 18/10: före stiftsdirektorn i Lunds stift Bo Larsson, Mölle, f 1946.

 

Göteborgs stift

Komminister i Torslanda-Björlanda, distriktschef i Björlanda, fr 1/12: komminister Per-Gustav Hanner, Orust.

 

Karlstads stift

Avliden 12/10 förre komministern i Åmål, Willem Hessel, Åmål, f 1940.

 

Härnösands stift

Komminister i Kramfors, Nora-Skog, fr 4/9: komminister Åsa Alexandersson, Arnäs, Gideå o Trehörningsjö.

 

Luleå stift

Val av representanter för vigningstjänsten i domkapitlet 2018 – 2021: ordinarie: diakon Ewa Klarström-Karlsson, Nordmaling, ersättare: kyrkoherde Hans Johansson, Boden, ersättare för biskop och domprost: kyrkoherde Ingrid Holmström Pavval, Arvidsjaur.

 

Stockholms stift

Komminister i Sollentuna, distriktschef i Edsberg, fr 14/9: komminister Staffan Simonsson, Lidingö.

Val av representanter för vigningstjänsten i domkapitlet 2018 – 2021: ordinarie: diakon Pernilla Landin, Nacka, ersättare: komminister Johannes Söderqvist, Vallentuna, ersättare för biskop och domprost: kyrkoherde Krister Kappel, Järfälla.

 

Tillsättningar och andra förändringar v. 44

Uppsala stift

Komminister i Gävle, Heliga Trefaldighet, fr 1/9: vikarierande komminister Helene Linander, församlingen.

Komminister i Gävle, församlingsherde, fr 1/9: komminister Leif Nahnfeldt, församlingen.

Diakon i Gävle fr 1/12: Elenor Kallberg, Hudiksvallsbygden.

 

Strängnäs stift

Kontraktsprost i Södertälje kontrakt 1/1 2018 – 31/12 2022: kyrkoherde Åsa Lindgren, Hölö-Mörkö.

Kyrkoherde i Hovsta fr 1/1 2018: kyrkoherde Tomas Rådehed, Axberg.

 

Västerås stift

Komminister i Falun, centrumpräst, fr 6/11: komminister Sofia Mogård, Stora Tuna och Torsång.

 

Lunds stift

Komminister i Sösdala fr 1/10: komminister Britt Berg, Västra Vram.

 

Göteborgs stift

Vikarierande kyrkoherde i Veddige-Kungsäter 7/8 2017 – 31/5 2018: kyrkoherde emeritus Anders Björnberg, Falkenberg.

Komminister i Falkenberg fr 20/12: komminister Reine Bäck, Nödinge.

Komminister i Carl Johan, församlingsherde i Oscar Fredrik, fr 1/1 2018: komminister Eva Lardner Björklund, Göteborgs Masthugg.

Komminister i Onsala fr 1/1 2018: komminister Elisabeth Karlsson, Tölö-Älvsåker.

Komminister i Getinge-Oskarström fr 1/1 2018: kyrkoherde Michael Franzén, SKUT Florida.

Vikarierande kyrkoherde i Onsala 1/1 – 31/12 2018: komminister Andreas Bexell, Tuve-Säve.

Diakon i Nödinge fr 4/10: Maria Persson, Göteborg.

Diakon i Kungsbacka-Hanhals fr 30/10: Catarina Granath, Lerum.

 

Härnösands stift

Kyrkoherde i Åre fr 1/1 2018: kyrkoherde Ann-Charlott Hansson Borgström, Undersåker och Kall.

 

Stockholms stift

Kyrkoherde i Österåker fr 1/1 2018: kyrkoherde Ida Hallström Åsman, Ljusterö-Kulla.

Kyrkoherde i Haninge fr 1/1 2018: kyrkoherde Krister Stenberg, Österhaninge.

 

 

Tillsättningar och andra förändringar v. 43

Uppsala stift

Komminister i Östervåla-Harbo fr 21/8: komminister Jakob Bäcklund, Enköping.

 

Skara stift

Komminister i Falköping fr 14/8: komminister Marian Jensen, Floby.

 

Strängnäs stift

Komminister i Daga fr 1/9: komminister Johan Hansson, Stigtomta-Vrena.

Kyrkoherde i Salem fr 1/1 2018: komminister Jennie Wall, Danderyd.

 

Västerås stift

Stiftsadjunkt vid stiftsgården i Rättvik fr 1/10: vikarierande stiftsadjunkt Hillevi Bergvall, Rättviks stiftsgård.

Komminister i Säterbygden fr 1/1 2018: kyrkoherde Marie Blommé, Skinnskatteberg.

Diakon i Leksand fr 1/12: Lisanna Holmdahl, Falkenberg.

 

Växjö stift

Diakon i Huskvarna fr 1/1 2018: Sara Carlsson, Jönköping.

Avliden 12/10: f kyrkoherde i Rydaholm Sven Dan Almqvist, Klavreström, f 1920.

 

Lunds stift

Diakon i Helsingborg, Filborna, fr 1/1 2018: Thomas Bengtsson, Tyresö.

 

Göteborgs stift

Tillförordnad kyrkoherde i Annedal 1/7 – 31/12: komminister Stefan Klint, församlingen.

Komminister i Carl Johan fr 1/1 2018: kyrkoherde Jan Elvmarker, Högsbo.

Komminister i Carl Johan, församlingsherde, fr 1/1 2018: komminister Pontus Bäckström, Lundby.

Kyrkoherde i Kinna-Fritsla fr 1/1 2018: tillförordnade kyrkoherden Joakim Selin, Kinna.

Diakon i Annedal fr 14/8: Monica Johansson, Angered.

Diakon i Halmstad fr 1/1 2018: Susanne Franzén, SKUT Florida.

 

Stockholms stift

Avliden 16/8: förra komministern i Spånga Greta Jörgensen, Kil, f 1927.

 

Tillsättningar och andra förändringar v. 42

Uppsala stift

Komminister i Söderala fr 22/11: komminister Magnus Natander, Söderhamn.

 

Strängnäs stift

Vikarierande komminister i Strängnäs domkyrkoförsamling 28/8 2017 – 31/8 2018: kyrkoherde Carin Saracco, SKUT Södra Frankrike och Monaco.

Diakon i Trosa fr 4/12: Simone Allertz, Ekerö.

 

Lunds stift

Komminister i Gärsnäs fr 13/6: pastorsadjunkt Kerstin Graff, församlingen.

Komminister i Burlöv fr 14/8: komminister Lovisa Gamelius, Löberöd.

Vikarierande komminister i Anderslöv 1/9 2017 – 31/8 2018: VDM Björn Skärlund, Ystad.

Vikarierande komminister i Lomma 1/9 2017 – 30/4 2018: VDM Andreas Westergren, Kävlinge.

Kyrkoherde i Gärsnäs fr 15/9: kyrkoherde Eva Asp, Västra Vram.

Komminister i Ängelholm fr 1/10: vikarierande komministern Anders Markehed, församlingen.

Vikarierande kyrkoherde i Klippan fr 1/10: kyrkoherde emeritus Ulf Berwill, Ängelholm.

Komminister i Västra Bjäre fr 1/10: komminister Günther Watz, Söderhamn.

Vikarierande kyrkoherde i Anderslöv 31/10 2017 – 31/5 2018: kyrkoherde emerita Maylis Persson, Marieholm.

Diakon i Stora Köpinge fr 1/9: Kerstin Lindfors, Malmö.

Diakon i Helsingborg, Maria, fr 1/9: Tina Nordström, Halmstad.

 

Göteborgs stift

Avliden 26/9: förra lektorn i Göteborg VDM Siv Bejerfors, Göteborg, f 1924.

 

Stockholms stift

Kyrkoherde i Skärholmen fr 27/9: tillförordnade kyrkoherden Malin Svensk Strindberg, pastoratet.

Avliden 3/10: förre komministern i Boo Lennart Siverbo, Saltsjö-Boo, f 1949.

 

Tillsättningar och andra förändringar v. 41

Uppsala stift

Komminister i Harmånger-Jättendal och Gnarp fr 15/10: komminister Signe Ek, Härjedalen.

 

Skara stift

Komminister i Tibro fr 29/8: komminister Sami Kaukonen, Skövde.

Vikarierande kyrkoherde i Sandhult 1/9 2017 – 28/2 2018: komminister Mats Almgren, pastoratet.

Stiftsadjunkt fr 13/11: komminister Fredrik Hägglund, Borås.

Diakon i Tibro fr 28/8: Johanna Korndahl, Söderhamn.

Avliden 18/8: förra diakonen i Borås Gustav Adolf Marianne Nelson, Borås, f 1953.

Avliden 26/9: förre komministern i Skövde Mats Tunhede, Skövde, f 1951.

 

Strängnäs stift

Vikarierande komminister i Järna-Vårdinge 1/7 2017 – 31/8 2018: kyrkoherde emeritus Lasse Svärd, Stockholm.

Vikarierande diakon i Mariefred 26/8 2017 – 25/8 2019: Rebecka Paulsson, Ludvika.

 

Växjö stift

Diakon i Växjö, Gårdsby, fr 2/8: Anette Lindén, Dörby-Hossmo.

Avliden 20/9: förra diakonen i Kristina-Ljungarum Else-Marie Råsberg, Jönköping, f 1944.

 

Göteborgs stift

Diakon i Lundby fr 18/9: Anna Merkander, Stensjön.

 

Karlstads stift

Komminister i Ärtemark fr 1/8: tidigare projektanställda Elin Edberg, pastoratet.

Stiftsadjunkt fr 14/8: pastorsadjunkt Börje Axelsson, Kil.

 

Härnösands stift

Stiftsadjunkt, gudstjänst och teologi, fr 1/2 2017: stiftsadjunkt Eva Stenström, Härnösands stift.

Komminister i Fors och Ragunda fr 7/8: kyrkoherde Lizen Anterud, pastoratet.

 

Visby stift/Utlandskyrkan

Tillförordnad kyrkoherde i Melbourne fr 21/8 och kyrkoherde fr 3/12: komminister Katja Lin, SKUT Sydney.

Ambulerande präst i Afrika fr 1/9: kyrkoherde Gudmund Erling, SKUT Bryssel.

 

Stockholms stift

Komminister i Danderyd, sjukhuspräst, fr 1/2 2017: komminister Carl-Henrik Svanell, Maria Magdalena.

Vikarierande komminister i Danderyd 16/2 – 13/12 2017: pastorsadjunkt Christina Brandt, Falköping.

Komminister i Sollentuna, distriktschef i Kummelby, fr 1/6: komminister Maria Westblom, Järfälla.

Vikarierande komminister i Danderyd 12/6 2017 – 12/6 2018: pastorsadjunkt Maria Mannheimer, Västermalm.

Vikarierande komminister i Finska församlingen 6/11 2017 – 31/8 2018: komminister Ella Järvinen, Huddinge.

 

Tillsättningar och andra förändringar v. 40

Uppsala stift

Komminister i Danmark-Funbo fr 22/1 2018: pastorsadjunkt Björn Dahlman, Vattholma.

 

Linköpings stift

Komminister i Aneby fr 1/1 2018: kyrkoherde Thorhallur Heimisson, Reykjavik.

 

Strängnäs stift

Kyrkoherde i Eskilstuna pastorat fr 1/1 2018: kyrkoherde Johan Hedlund, Eskilstuna församling.

 

Västerås stift

Kyrkoherde i Svärdsjö, Enviken och Sundborn fr 1/1 2018: komminister Kalle Bengtz, pastoratet.

 

Göteborgs stift

Komminister i Lysekil fr 1/9: VDM Pontus Olausson, Mariestad.

Diakon i Varberg, sjukhusdiakon, fr 1/9: Camilla Gustafsson, Tvååker.

Diakon i Högsbo, sjukhusdiakon, fr 22/9: Ann-Christine Grosshög, Nödinge.

Förklarad obehörig att utöva kyrkans vigningstjänst som diakon: Sigrid Karlsson, Munkedal. Har utträtt ur Svenska kyrkan.

Avliden 20/9: komministern i Tvååker Martin Länström, Varberg, f 1957.

 

Härnösands stift

Kyrkoherde i Krokom fr 1/1 2018: kyrkoherde Olof Roos, Rödön.

 

Luleå stift

Komminister i Kiruna fr 1/10: pastorsadjunkt Ville Niva, pastoratet.

 

Stockholms stift

Komminister i Österåker-Östra Ryd fr 1/10: komminister AnneLi Amilon, Täby.

Stiftsadjunkt psykiatri, själavård fr 13/11: VDM Camilla Winberg Österberg, Ersta kyrka.

Stiftsadjunkt team gudstjänst fr 20/11: komminister Sara Garpe, Västermalm.

Diakon i Täby fr 11/9: Gunilla Sjömar Parnell, Spånga-Kista.

Avliden 23/6: förra komministern i Farsta Birgit Lindelius Langborn, Sköndal, f 1925.

Avliden 27/7: förre komministern i Spånga-Kista Jan Folksén, Bromma, f 1949.

Avliden 25/8: förre komministern i Hägersten Eberhard Bölzner, Stockholm, f 1939.

 

Tillsättningar och andra förändringar v. 39

Uppsala stift

Präst- och diakonmötets val till domkapitlet 2018-2021. Vald till ledamot: komminister Åsa Tollén, Bollnäs, ersättare: diakon Torbjörn Semb, Uppsala, ersättare för biskop och domprost: komminister Christina Danielsson, Ockelbo och kyrkoherde Carin Åblad Lundström, Lagunda.

 

Linköpings stift

Tilförordnad kyrkoherde i Vimmerby fr 1/9: prosten kyrkoherde emeritus Lars Hedberg, Bromma.

Komminister i Vimmerby fr 15/11: komminister Hélén Elfving, Aspeland.

Präst- och diakonmötets val till domkapitlet 2018-2021. Vald till ledamot: diakon Anna Haglund Fröhler, Linköping, ersättare: komminister Eva Ramstedt, Norrköping, ersättare för biskop och domprost: kyrkoherde Karin Björk, Södra Tjust.

 

Strängnäs stift

Utsedd till prost honoris causa, hedersprost,: vikarierande komministern Jarl Jergmar, Torshälla.

Präst- och diakonmötets val till domkapitlet 2018-2021. Vald till ledamot: diakonen Maria Andrén, Nyköping, ersättare: kyrkoherde Ove Nyman, Tystbergabygden, ersättare för biskop och domprost: komminister Annastina Jönsson, Kumla.

 

Lunds stift

Avliden 9/9: förra diakonissan i Malmö Husie Gunnel Keiller-Edberg, Ekerö, f 1929.

 

Göteborgs stift

Avliden 14/9: förra diakonikonsulenten vid Bräcke diakoni Ingrid Ansebo, Göteborg, f 1942.

 

Luleå stift

Komminister i Umeå, Ålidhem, fr 3/7: pastorsadjunkt Ingrid Hammarberg, Vännäs-Bjurholm.

Komminister i Södra Lappland, församlingsherde i Lycksele, fr 1/9: komminister Anna-Sara Walldén, pastoratet.

Komminister i Umeå, Umeå stadsförsamling centrumenheten, fr 1/9: komminister Anna Ruther, pastoratet.

Diakon i Umeå, centrumenheten, fr 1/7: Annika Gran, pastoratet.

 

Stockholms stift

Kyrkoherde i Adolf Fredrik fr 1/5: tilförordnade kyrkoherden Annika Millde, församlingen.

Komminister i Oscars 23/8 2017 – 22/8 2018: pastorsadjunkt Cecilia Lindén, församlingen.

Komminister i Vantör fr 1/9: komminister Christian Wiegert, Onsala.

Komminister i Danderyd 1/9 2017 – 31/8 2018: vikarierande stiftsadjunkten Kristin Molander, Stockholms stift.

Komminister i Farsta fr 15/9: komminister Linn Fleischer Sjöberg, Botkyrka.
Tillsättningar och andra förändringar v. 38

Skara stift

På egen begäran förklarad obehörig att utöva vigningstjänsten som präst: förra stiftsadjunkten Lena Tengelin, Broddetorp.

 

Strängnäs stift

Komminister i Örebro fr 1/10: komminister Simon Åberg, Knista.

 

Växjö stift

Komminister i Norra Öland fr 1/10: kyrkoherde Owe Sigonsson, Ryssby-Åby.

Komminister i Värnamo fr 1/10: komminister Anna Lindau, Märsta.

 

Lunds stift

Komminister i Kristianstad fr 6/11: komminister Göran Hansson, Sollentuna.

Avgår med pension 1/10: kyrkoherde prosten Thor Nilsson, Hammarlöv.

 

Göteborgs stift

Komminister i Falkenberg, Okome, fr 1/10: komminister Helene Enarsson, Torslanda-Björlanda.

Komminister i Falkenberg, Ullared, fr 15/11: komminister Bengt Andersson, Halmstad.

 

Karlstads stift

Komminister i Arvika fr 1/10: stiftskonsulent VDM Kim Sanfridsson, Karlstads stift.

 

Härnösands stift

Avliden 12/7: förre kyrkoherden i Långsele, Olle Eriksson, Lesjöfors, f 1920.

 

Stockholms stift

Stiftsadjunkt, psykiatri och själavård, fr 1/10: komminister Nina Sagovinter, Österåker-Östra Ryd.

Komminister i Västerhaninge-Muskö, marinpastor, fr 1/12: komminister Jael Ahlin, Klinte.

 

Kyrkokansliet Uppsala

Utlandschef för SKUT fr 1/10: kyrkoherde Pernilla Håkansdotter Olsson, Klippan.

Ställföreträdande utlandschef för SKUT fr 1/10: stiftsadjunkt Lena Brolin, Uppsala stift.
Tillsättningar och andra förändringar v. 37

Linköpings stift

Komminister i Finspång fr 1/10: VDM Elin Krantz, Norrköping.

 

Skara stift

Kyrkoherde i Vänersborg och Väne-Ryr fr 1/10: komminister Gunilla Martinsson, församlingen.

 

Strängnäs stift

Komminister i Örebro fr 1/8: VDM Johanna Suban, Finland.

Diakon i Eskilstuna fr 2/10: Liv Kastberg, diakon vid Rissa Kirkelige Fellesråd, Norge.

 

Västerås stift

Komminister i Nora Bergslag fr 21/8: komminister Tomas Carlsson, Karlskoga.

Komminister i Västerås fr 1/9: pastorsadjunkt Claes-Gunnar Bidebo, Södertälje.

Avliden 5/7: diakonen i Köping Malin Johansson, Västerås, f 1985.

 

Växjö stift

Komminister i Växjö fr 1/10: komminister Maria Eriksson, Malmö.

 

Lunds stift

Komminister i Löddebygden fr 13/6: pastorsadjunkt Elin Westerholm, församlingen.

Vikarierande kyrkoherde i Bjuv 14/8 2017 – 31/3 2018: komminister Lennart Hamark, Malmö.

Komminister i Malmö, universitetspräst, fr 11/9: komminister Clara Nystrand, pastoratet.

Kyrkoherde i Burlöv fr 18/9: studierektor Lena Petersson, Svenska kyrkans utbildningsinstitut.

Diakon i Löddebygden fr 27/9: Lotten Englund, Halstahammar-Kolbäck.

Avliden 28/6: förre kyrkoherden i Östra Ljungby Nils Eric Gestegård, Malmö, f 1942.

 

Göteborgs stift

Komminister i Backa fr 1/9: komminister Evamaria Lund, Falkenberg.

Komminister i Himledalen fr 1/9: komminister Johannes Ivarsson, Burseryd.

Komminister i Halmstad fr 1/10: komminister Susan Tronson, Harplinge.

Diakon i Solberga fr 1/10: Myrtle Starke, Uddevalla.

Namnändring: komminister Cecilia Gunnarsson, Backa, har antagit efternamnet Hellström.

 

Karlstads stift

Vikarierande komminister i Nordmarken 1/2 2017 – 31/1 2018: kyrkoherde emeritus Kjell Blomstrand, Årjäng.

Komminister i Nordmarken fr 12/6: pastorsadjunkt Nils Anshelm, pastoratet.

Komminister i Nordmarken fr 12/6: pastorsadjunkt Jenny Anshelm, pastoratet.

 

Härnösands stift

Kyrkoherde i Södra Jämtland fr 1/10: komminister Maria Olofsson, Brunflo.

Kyrkoherde i Skön fr 28/9: kyrkoherde Andreas Sundström, Stöde.

 

Luleå stift

Kyrkoherde i Kiruna fr 1/10: komminister Heli Pruikkonen, Järfälla.

Åter förklarad behörig att utöva vigningstjänsten som präst inom EFS 4/5: Leif Holm, Umeå.

På egen begäran förklarad obehörig att utöva vigningstjänsten som EFS-präst: Christina Andersson, har övergått till annan kyrka.

 

Stockholms stift

Diakon i Hedvig Eleonora fr 1/1 2017: Elin Santell, Oscars.

Diakon i Västerhaninge-Muskö fr 4/9: Ulrika Johansson, Nacka.

 

Tillsättningar och andra förändringar v. 36

Linköpings stift

Komminister i Norra Tjust fr 11/9: komminister Mikael Alm, Norrköping.

 

Skara stift

Stiftsadjunkt, biskopens adjunkt, fr 1/9: komminister Martin Wikman, Lidköping.

Avgår med pension 31/8: kyrkoherde Elisabeth Falk Nilsson, Mullsjö-Sandhem.

 

Strängnäs stift

Diakon i Södertälje fr 1/9: Maria Marklund, Hässelby.

 

Västerås stift

Komminister i Gränge-Säfsnäs fr 1/6: tillförordnade kyrkoherden Christel Adolfsson, Västra Rekarne.

Komminister i Linde bergslag fr 15/9: kyrkoherde Christina Åström, Steneby.

Domprost i Västerås fr 1/10: vikarierande domprost Susann Senter, pastoratet.

 

Lunds stift

Tillförordnad kyrkoherde i Nosaby 28/3 – 31/10: kyrkoherde emeritus Göran Mellander, Fjälkinge.

Komminister i Lunds domkyrko fr 1/9: VDM Mats Nyberg, Svenska kyrkans utbildningsinstitut.

Komminister i Veberöd fr 1/9: komminister Mattias Andersson, Svalövsbygden.

Vikarierande församlingsherde i Lund, Torn och Norra Nöbbelöv, förlängning 1/9 2017 – 31/3 2018: vikarierande försherde Anna Svensson Melin, pastoratet.

 

Göteborgs stift

Komminister i Tynnered fr 1/8: komminister Brita Rudberg Österberg, Styrsö.

Tillförordnad kyrkoherde i Tynnered fr 21/8, församlingsherde i blivande Västra Frölunda fr 1/1 2018: komminister Per Eriksson, Tölö.

Komminister i Kind, Länghem, fr 1/9: komminister Bo Sandberg, pastoratet.

Komminister i Kind, Tranemo, fr 1/9: komminister Erik Tretow, pastoratet.

Komminister i Kind fr 1/9: vik komminister Peter Nordén, pastoratet.

På egen begäran avslutat tjänst som komminister i Bollebygd den 13/7: Erik Berglund, Bollebygd.

 

Karlstads stift

Vikarierande komminister i Kil 9/9 2017 – 8/9 2018: komminister Gunilla Sjöö, Kristinehamn.

Avliden 29/8: Teologie jubeldoktor, förre överhovpredikanten Carl Henrik Martling, Enskededalen, f 1925.

 

Tillsättningar och andra förändringar v. 35

Uppsala stift

Komminister i Uppsala, Vindhem, fr 16/9: VDM Herman Hallonsten, Svenska kyrkans internationella arbete, Sydafrika.

Diakon i Östervåla-Harbo 28/8 2017 – 28/2 2018: Annika Spalde, Uppsala.

 

Skara stift

Avgår med pension 17/9: komminister Johnny Hagberg, Södra Kålland.

Diakon i Stenstorp fr 1/8: Ann-Kristin Gillberg, Säffle.

Diakon i Södra Kålland fr 15/8: Lili Granlund, Skultorp.

 

Växjö stift

Komminister i Ryssby-Åby fr 1/9: komminister Lina Grimhammar, Mönsterås.

Avgår med pension 1/9: komminister Mattias Redegard, Ryssby-Åby.

 

Lunds stift

Tillförordnad församlingsherde i Malmö, S:t Petri, 3/4 – 31/12: komminister Albin Tanke, pastoratet.

Komminister i Eslöv fr 24/8: vikarierande komminister Magnus Persson, pastoratet.

Avliden 16/8: förre komministern i Simrishamn Börje Rundgren, Simrishamn, f 1928.

 

Göteborgs stift

Vikarierande komminister i Harplinge-Steninge 50% 1/4 – 31/12: komminister emeritus Jörgen Franzén, Halmstad.

Vikarierande kontraktsprost i Domprosteriets kontrakt 1/6 – 31/12: kyrkoherde Björn Bäckersten, Göteborgs Vasa.

Komminister i Styrsö fr 1/8: kyrkoherde Ernst-Arne Detert, Tynnered.

Komminister i Göteborgs domkyrko fr 1/9: VDM Josefine Callenberg, Göteborg.

Komminister i Orust, Röra, fr 1/9: vikarierande komminister Patrik Petersson Rydsten, pastoratet.

På egen begäran avslutad tjänst som komminister i Skallsjö den 17/8: Carl Magnus Hӕgermark, Floda.

 

Karlstads stift

Avgår med pension 30/9: kyrkoherde Valter Fryxelius, Arvika.

Avgår med pension 31/10: komminister Monica Fryxelius, Arvika.

 

Luleå stift

Avliden 2/7: förre kyrkoherden i Piteå prosten Ove Morén, Hortlax, f 1935.

 

Tillsättningar och andra förändringar v. 34

Uppsala stift

Komminister i Valbo-Hedesunda fr 1/10, kyrkoherde fr 1/1 2018: kyrkoherde Kajsa Berg, Bergsjö.

Kyrkoherde i Tierp-Söderfors fr 1/10: komminister Ulrica Appelqvist Rydberg, Häverö-Edebo-Singö.

Komminister i Uppsala, församlingsherde i Gottsunda, fr 15/10: VDM Boel Hössjer Sundman, Kyrkokansliet i Uppsala.

 

Linköpings stift

Komminister i Linköping, domkyrkokaplan, fr 25/9: komminister Christer Staaf, Vadstena.

Komminister i Vadstena fr 25/9: komminister Felix Egegren, Fryksände.

 

Västerås stift

Vikarierande komminister i Västerås 14/8 2017 – 31/5 2018: VDM Marie Möllergren, Västerås.

Komminister i Ludvika fr 21/8: komminister Paula Hagel, Västerås.

Diakon i Sura-Ramnäs fr 28/8: Laila Hedlund, Sala-Norrby-Möklinta.

 

Växjö stift

Komminister i Hyltebruk fr 15/9: komminister Sandra Schlegel, Bredaryd.

 

Lunds stift

Avslutad tjänst som diakon i Nosaby 29/7: Mia Snecker. Övergår till annan verksamhet i Åhus församling.

Avliden 9/8: förre kyrkoherden i Lunds stift Gustaf Lagerquist, Lund, f 1925.

 

Göteborgs stift

Namnändring: komminister Ann-Margret Sundberg, Söndrum-Vapnö, har antagit efternamnet Sundberg Janåker.

Diakon i Uddevalla fr 1/9: Tina Manner, Åmål.

Avgår med pension 1/9: diakon Anita Forsberg, Uddevalla.

 

Karlstads stift

Diakon i Karlstads domkyrkoförsamling fr 21/8: Eva Persson, Karlstad.

 

Stockholms stift

Komminister i Tyresö fr 14/8: komminister Katarina In de Betou, Farsta.

Komminister i Nacka fr 21/8: pastorsadjunkt Sara Herrlander, församlingen.

Diakon i Solna, sjukhusdiakon Karolinska sjukhuset, fr 1/9: Lena Denke, pastoratet.

 

Tillsättningar och andra förändringar v. 33

Uppsala stift

Kyrkoherde i Norra Hagunda fr 15/8: kyrkoherde Jan Novosel, Österåker-Östra Ryd.

 

Linköpings stift

Komminister i Folkungabygden fr 25/9: komminister Therése Persson, Linköpings domkyrkopastorat.

Skara stift

Vikarierande komminister i Norra Billing, förlängning fr 1/9: vikarierande komminister Stig Östlund, pastoratet.

Diakon i Norra Billing fr 1/9: Gunlög Fågelfelt, Herrljunga.

 

Strängnäs stift

Komminister i Örebro, Olaus Petri, fr 1/9: komminister Kristina Lindström, pastoratet.

 

Västerås stift

Komminister i Leksand fr 1/9, projekttjänst: vikarierande stiftsadjunkt Barbro Lilja Brattgård, Västerås stift.

Komminister i Bjursås fr 1/9: pastorsadjunkt Karolina Brattgård Thoäng, Sundborn.

 

Lunds stift

Komminister i Eslöv, biträdande kyrkoherde, fr 1/9: kyrkoherde Lars Arvidsson, Snöstorp.

Kyrkoherde i Hammarlöv fr 1/9: kyrkoherde Ingvar Pråmell, Gärsnäs.

Stiftsadjunkt, chef för avdelningen för församlingsutveckling, fr 1/9: vikarierande domprost Dan Fredriksson, Lund.

Kontraktsprost i Listers och Bräkne kontrakt: kyrkoherde Henrik Lindén, Karlshamn-Trensum.

Avgår med pension 1/9: kyrkoherde Per Thelander, Båstad-Östra Karup.

 

Göteborgs stift

Kyrkoherde i Björketorp fr 1/9: komminister Jonas Liljeqvist, Orust.

Kyrkoherde i Sätila fr 1/9: kyrkoherde Markus Wallgren, Fritsla-Skephult.

Avgår med pension 1/9: kyrkoherde kontraktsprost Anders Reinholdsson, Sätila.

Avliden 1/8: teologie doktorn, docenten, f lektorn i Malmö Bertil Rehnberg, Göteborg, f 1917.

 

Karlstads stift

Komminister i Fryksände fr 1/9: komminister Katarina Wolf, Solna.

Avliden 5/4: f kyrkoherden i Holmedal Esaias Dahlin, Årjäng, f 1917.

 

Härnösands stift

Kyrkoherde i Häggenås-Lit-Kyrkås fr 4/9: komminister Malin Olsson, Bräcke-Revsund.

Komminister i Skön fr 4/9: komminister Marta Berggren, Torp.

Avgår med pension 17/9: kyrkoherde Christina Thernsjö, Häggenås-Lit-Kyrkås.

 

Stockholms stift

Komminister i Katarina fr 13/6: pastorsadjunkt Are Norrhava, Hässelby.

Stiftsadjunkt, ledarskapsutveckling, fr 1/9: kyrkoherde Hanna Nyberg, Salem.

Komminister i Össeby fr 1/9: komminister Ingrid Edgardh, Solna.

Diakon i Huddinge, Flemingsberg, fr 15/3: Hannu Lounela, Eskilstuna.

 

Övrigt

Diakon i S:ta Clara fr 1/7: Yvonne Kerygman, Björklinge.

 

Tillsättningar och andra förändringar v. 31-32

Uppsala stift

Diakon i Uppsala, Vindhem, fr 1/9: Daniel Norqvist, pastoratet.

 

Linköpings stift

Komminister i Finspång fr 1/9: komminister Pär Linderoth, Norrköping.

Vikarierande komminister i Vreta Kloster 4/9 2017 – 31/8 2018: VDM Ilona Degermark, Skänninge.

 

Skara stift

Kyrkoherde i Götene fr 1/8: komminister Claes Björndahl, församlingen.

 

Västerås stift

Vikarierande komminister i Kungsör fr 1/9: komminister David Silverkors, Knivsta.

 

Göteborgs stift

Komminister i Mölndal, Kållered, fr 23/7: kyrkoherde Håkan Berntsson, Veddige-Kungsäter.

Komminister i Lindberga fr 1/8: komminister Katarina Hellgren, Kinna.

Komminister i Mölndal, Fässberg, fr 14/8: komminister Johanna Risenfors Lindmark, Göteborgs Carl Johan.

Kyrkoherde i Lerum fr 15/9: kyrkoherde Martin Jacobsson, Älvsborg.

Diakon i Lerum fr 1/9: Helena Resch Bjurulf, diakon i Norska kyrkan.

Diakon i Mölndal, Kållered, fr 1/9: Christine Ahrendt, Tyska Christinae församling.

 

Karlstads stift

Stiftsadjunkt, fortbildning och utbildning, fr 7/8: stiftsadjunkt, biskopens adjunkt Åse Lindberg, Karlstads stift.

Komminister i Karlstad, sjukhuspräst, fr 1/9: kyrkoherde Joakim Bråkenhielm, Lysvik.

 

Luleå stift

Komminister, domkyrkokaplan, i Luleå fr 1/9: VDM Tomas Lång, Luleå.

 

Visby stift

Komminister i Visby, sjukhuspräst, fr 1/9: komminister Elisabeth Sjölander, Gustav Vasa.

 

Stockholms stift

Komminister i Lidingö, arbetsledande, fr 1/9: komminister Magnus Östling, församlingen.

 

EFS

Missionsföreståndare fr 1/9: distrikstföreståndare Kerstin Oderhem, EFS Sydöst-Sverige.

 

Tillsättningar och andra förändringar v. 29-30

Uppsala stift

Komminister i Sigtuna fr 26/7: vikarierande komminister Andreas Edin, församlingen.

 

Linköpings stift

Diakon i Södra Tjust, Västervik, fr 28/8: Ulrika Hamrén, Åby.

Diakon i Södra Tjust, landsbygdsförsamlingarna, fr 19/9: stiftsdiakon Kenth Björk, Linköpings stift.

 

Skara stift

Komminister i Trollhättan fr 7/6: pastorsadjunkt Elisabet Öman, pastoratet.

Komminister i Trollhättan fr 1/9: komminister Katarina Ramberg, Vänersborg och Väne-Ryr.

 

Strängnäs stift

Komminister i Katrineholmsbygden fr 1/9: komminister Charlotta Frondelius, Linköping.

 

Västerås stift

Vikarierande kyrkoherde i Svärdsjö-Enviken 1/2 – 30/9: biskop emeritus Thomas Söderberg, Falun.

Vikarierande kyrkoherde i Älvdalen fr 1/5: komminister Malou Wirström, församlingen.

Komminister i Älvdalen fr 1/6: kontraktsadjunkt Ulf Jonsson, Norra Dalarnas kontrakt.

Komminister i Hedemora-Garpenberg fr 1/8: prästen i Protestantsee Gemeente i Ryptsjerk, Holland, Douwe Geertsma.

 

Växjö stift

Komminister i Ljungby, Lidhult, Odensjö, Vrå, fr 28/8: VDM Josefin Hellström, tidigare efternamn Dahlgren, Unnaryd.

 

Lunds stift

Komminister i Malmö, Bunkeflo, fr 14/8: pastorsadjunkt Marcus Kilander, Sjöbo.

 

Göteborgs stift

Kyrkoherde i Lindberga fr 14/8: komminister Niklas Strandberg, församlingen.

Avslutad tjänst 30/6: komminister Jan-Åke Karlsson, Bro-Brastad.

 

Härnösands stift

Avliden 21/1 2017: förra kyrkoherden i Långsele Barbro Hjelmqvist, Saltsjöbaden, f 1925.

 

Stockholms stift

Komminister i Huddinge, biträdande kyrkoherde i Trångsund-Skogås, fr 16/8: komminister Jerker Ekvall, Nacka.

Komminister i Huddinge, Trångsund-Skogås, fr 16/8: komminister Sara Johansson, Hägersten.

 

Kyrkokansliet

Kaplan vid Svenska kyrkans utbildningsinstitut fr 18/7: komminister Fredrik Bråkenhielm, Danmark-Funbo.

Samordnare jourhavande präst fr 21/8: stiftsadjunkt Monika Oscarsson, Göteborgs stift.

Handläggare ekumenik fr 1/9: handläggare VDM Erik Berggren, kyrkokansliet.

Lärare vid kyrkans utbildningsinstitut i Lund fr 1/9: komminister Gullbritt Sörensen, Höör.

 

Tillsättningar och andra förändringar v. 27-28

Uppsala stift

Komminister i Gävle, församlingsherde i Staffans församling fr 1/6: komminister Carin Zetterberg, Sandviken.

Tillförordnad kyrkoherde i Söderala fr 1/6: komminister Maria Stjerndorff, församlingen.

Komminister i Håbo fr 13/6: pastorsadjunkt Nadja Elhousny Nygårdh, Lagunda.

Komminister i Gävle, församlingsherde i Heliga Trefaldighet fr 19/6: komminister Leif Nahnfeldt, församlingen.

Komminister i Sandviken fr 19/6: komminister Henrik Forsman, Bollnäs.

Komminister i Kungsängen-Västra Ryd fr 1/9: komminister Anette Palmstierna, Nacka.

Diakon i Sandviken fr 1/7: Susanne Bodin Nordin, Gävle.

På egen begäran förklarad obehörig att utöva vigningstjänsten som präst: Alex Treitler, St Paul, USA.

 

Linköpings stift

Vikarierande kyrkoherde i Rimforsa, förlängning till 30/9: kyrkoherde emeritus Lars-Gösta Steensrum, Kärna.

Komminister i Rimforsa 50 % fr 1/8: kyrkoherde Anders Ladén, församlingen.

 

Strängnäs stift

Tillförordnad kyrkoherde i Södertälje 7/7 – 31/12: komminister Ralph Sjöholm, pastoratet.

Komminister i Grödinge fr 21/8: komminister Cecilia Holmberg, Salem.

 

Skara stift

Tillförordnad kyrkoherde i Habo, förlängning till 31/12: tillförordnad kyrkoherde Michael Lindqvist, församlingen.

 

Västerås stift

Kontraktsadjunkt i Västerbergslagens kontrakt 1/9 2017 – 31/12 2018: komminister Charlotta Wähner, Söderbärke.

Kontraktsadjunkt i Norra Dalarnas kontrakt fr 11/9: komminister Lennart Pettersson, Malung.

 

Växjö stift

Stiftsadjunkt vid själavårdscentrum Växjö stift 7/8 2017 – 28/2 2019: komminister Bella Aune, Värnamo.

 

Lunds stift

Vikarierande komminister i Kristianstad 7/12 2016 – 31/12 2017: kyrkoherde emerita Ulla Bergenholtz, Kristianstad.

Vikarierande komminister i Allerum 1/2 – 31/12: komminister emeritus Mats Persson, Klippan.

Kyrkoherde i Munka-Ljungby fr 1/6: komminister Staffan Ohlsson, Hjärnarp-Tåstarp.

Komminister i Björnekulla-Västra Broby fr 1/8: komminister Erika Holm-Johansson, Klippan.

Vikarierande komminister i Hässleholm fr 15/8: komminister Therese Knutsson, Höör.

Komminister i Hässleholm fr 15/8: komminister Tobias Månsson, Osby.

Komminister i Värby fr 28/8: komminister Malin Thoresdotter Jonsson, Himledalen.

Komminister i Lund, sjukhuspräst, fr 1/9: komminister Maria Rosman, Södra Sandby.

Diakon i Lund, S:t Peters kloster, fr 21/8: Christer Beckdal, Helsingborg.

 

Luleå stift

Kyrkoherde i Södra Lappland fr 21/8: prosten VDM Helén Lundberg, Västerås.

 

Visby stift

Vid fyllnadsval till domkapitlet vald till ersättare för vigningstjänsten på Gotland: diakon Joanna Baumann, Norra Gotland.

 

Visby stift/Utlandskyrkan

Kyrkoherde i Fuengirola, Costa del Sol, från 22/5: komminister Mikael Jönsson, församlingen.

 

Stockholms stift

Komminister i Huddinge fr 9/1 2017: komminister Daniel Hafner, Skarpnäck.

Vikarierande stiftsadjunkt, förlängning till 31/1 2018: Elin Hyldéen Gärtner, Stockholms stift.

Komminister i Västerled fr 1/8: pastorsadjunkt Sofia Backsten, Sofia.

Komminister i Botkyrka fr 1/8: vikarierande komminister Beatrice Nyberg, pastoratet.

Diakon i Enskede-Årsta fr 28/8: Catarina Österman, Hägersten.

 

Övrigt

Skolpräst på Jämshögs folkhögskola, 1/1 – 31/12: komminister Magnus Roos, Kristianstad.