Att vara människa och kristen, och dessutom feminist 2025

Och jag känner stolthet över att vara del av den feministiska forskningen

När jag skriver detta är det 21 september 2025, valdag i Svenska kyrkans kyrkoval. Det är också en dag när jag vid frukostbordet läste ett reportage i DN om Erika Kirk. Hon var gift med den nyss mördade amerikanske högeraktivisten Charlie Kirk som vi kunnat läsa mycket om de senaste veckorna.

Reportaget säger att Erika Kirk börjat föra sin mans verk vidare men är mer tydligt kristen än han. Jag förstår att Erika Kirk och den rörelse hon representerar står nära makten i dagens USA. Makarna Kirk sade sig leva i ett ”bibliskt äktenskap”, där mannens överordning och kvinnans underordning är äktenskapets fundament. Jag läser om den martyrstatus Charlie Kirk fått också för en del kristna i Sverige och vissa företrädare för SD, ett parti som har en nomineringsgrupp med i det svenska kyrkovalet. Jag vet att det jag läst om är del av en internationell rörelse där kristendomen legitimerar politiska högerkrafter som hotar kvinnors, HBTQ-personers och flyktingars rättigheter.

Denna dag avslutar jag med att skriva ledare till detta temanummer för Svensk Kyrkotidning om feministiska perspektiv i kristna teologier, i kyrkoliv samt i enskilda kristnas och kyrkors delaktighet i samhällslivet. Jag skriver i ett tillstånd av växande förtvivlan och växande stolthet.

Om min förtvivlan väljer jag att inte skriva. Jag måste få tro att du som läser detta delar den när du tar den utveckling jag ovan nämnde på allvar även om du inte identifierar dig som ”kristen feminist”. Det är allvar nu och därför vill jag skriva om min stolthet.

Jag är stolt över att tillhöra en av de kyrkor som valt att ha en demokratisk organisation. Jag vet att den form för demokrati som Svenska kyrkan valt kan kritiseras på goda grunder. Jag skulle gärna se alternativ till det partipolitiska inflytandet, till ett system som ger SD plats i kyrkans beslutande organ. Men detta kan inte förta den stolthet jag känner över vår strävan efter en demokratisk kyrka där vi som bejakar andra värden än det ”bibliska äktenskapet” får betrakta oss som norm och en kristet legitimerad högervågs företrädare som en minoritet. En kyrka där vi också förankrar våra värden och vårt engagemang för kvinnors rättigheter i Bibeln, i gudstjänsten, i kristen tro.

Jag är också stolt över att vara del av en lokal och global mångfaldig rörelse av kristna feminister som visar att kristendomens ansikte inte bara är Erika Kirks ansikte. Kristendomen har många andra ansikten. Några av dem ser ni i detta nummer av Svensk Kyrkotidning. Och jag är stolt över att denna kristna rörelse hör nära samman med systrar i andra religiösa traditioner – muslimer, judar, buddhister, andlighet utanför de etablerade religionerna för att ta exempel – samt med sekulära systrar av skilda slag. Om den kristna feministiska rörelsens framväxt i en viss tid i historien och dess samband med feministiska rörelser i andra religiösa traditioner, med feministisk teologisk forskning samt med den sekulära kvinnorörelsen i dess mångfald handlar detta nummer av Svensk Kyrkotidning.

Och jag känner stolthet över att vara del av den feministiska forskningen om kristendomen och om religion och religioner. Över den kunskap vi skapat som kan tjäna religiösa gemenskaper med kritiska perspektiv och möjliga nya tolkningar. Över kunskap vi skapat och skapar som kan tjäna sekulära systrar, och demokratiska samhällen, med feministiskt grundad kunskap om religionernas roll i historia och nutid. Kunskap som ger befriande insikter och därmed grund för förändringsarbete.

Det är allvar nu. I detta nummer av Svensk Kyrkotidning ger vi rum för röster som visar hur vi kan möta den verklighet där vi nu måste leva. Visar vad det kan vara att bäras av kristen tro och kristen andlighet, belysta av feministiska perspektiv, i ett liv i världen och för världen. Jag hoppas dessa artiklar kan ge någon bot mot förtvivlan. Ge kunskaper och insikter som möjliggör handlingar att vara stolt över. Men att de också talar till er som läser dem om Guds nåd i de stunder när vi sviker och sviktar.

HANNA STENSTRÖM

PDF

Comments are closed.