Tjänster i kyrkan

”Tjänster i kyrkan”

Meddela alla personalförändringar som sker i församlingarna i Svenska kyrkan till ”Tjänster i kyrkan” som publiceras kontinuerligt här på denna hemsida.

Redaktör för ”Tjänster i kyrkan”:

Marianne Petersson

Tel: 076-8017279

tjanster@svenskkyrkotidning.se

Manusstopp för ”Tjänster i kyrkan”: Manus per e-post senast fredag kl 17:00 veckan före utgivning.

 

Lediga tjänster v. 24

Uppsala stift

Kmtj i Roslagens västra pastorat, Häverö-Edebo, sökes senast 18/7.

Kmtj i Roslagens västra pastorat, Edsbro-Ununge, Husby-Skederid och Rö, sökes senast 18/7.

Kmtj i Valbo-Hedesunda, sökes.

Khtj i Västerlövsta, sökes.

Kmtj i Roslagens östra pastorat, förs herde i Väddö, sökes.

Kmtj i Alfta-Ovanåker, sökes.

Diakontj i Roslagens västra pastorat, Edsbro-Ununge, Husby-Skederid och Rö, sökes senast 18/7.

 

Linköpings stift

Kmtj i Slaka-Nykil, förs herde i Lambohov, sökes senast 20/6.

Kmtj i Folkungabygden, sökes senast 24/6.

Khtj i Aspeland, sökes senast 15/8.

Khtj i Aneby, sökes senast 15/8.

 

Skara stift

Kmtj i Ulricehamn, sökes senast 25/6.

Kmtj i Södra Kålland, sökes senast 9/8.

Kmtj i Skövde, sökes senast 15/8.

Kmtj i Falköping, sökes senast 20/8.

Khtj i Norra Mo, sökes.

Khtj i Trollhättan, sökes.

Diakontj i Ulricehamn, sökes senast 25/6.

Diakontj i Södra Kålland, sökes senast 9/8.

Diakontj i Falköping, sökes senast 20/8.

 

Strängnäs stift

Kmtj i Kumla, sökes senast 13/8.

Kmtj i Eskilstuna, sökes senast 16/8.

Kmtj i Hovsta, förs herde i Axberg, utannonseras i höst.

Diakontj i Trosa, sökes senast 8/7.

 

Västerås stift

Tre kmtjer i Köping, sökes.

Diakontj i Norberg-Karbenning, sökes senast 1/7.

 

Växjö stift

Khtj i Lekeryd, sökes senast 24/6.

Kmtj i Ljungby (Kron), sökes senast 9/7.

Två kmtjer i Tingsryd, sökes.

Kmtj i Traryd-Hinneryd, sökes.

Khtj i Södra Ljunga, sökes.

Kmtj i Värnamo, sökes.

 

Lunds stift

Khtj i Ronneby, sökes senast 20/6.

Diakontj i Hässleholm, arbetsledande, sökes senast 15/7.

 

Göteborgs stift

Khtj i Strömstad, sökes senast 31/8.

Khtj i Torslanda-Björlanda, sökes.

Diakontj i Sätila, sökes senast 14/6.

 

Härnösands stift

Kmtj i Frösö Sunne Norderö, sökes senast 18/6.

Två kmtjer i Södra Jämtland, sökes senast 30/6.

Kmtj i Härjedalen, sökes senast 30/6.

Kmtj i Härnösand, sökes senast 31/7.

Sex kmtjer i Sollefteå, två av dem arbetsledande, sökes.

Kmtj i Örnsköldsviks södra pastorat, förs herde, sökes.

 

Luleå stift

Khtj i Skellefteå S:t Örjan, sökes senast 30/6.

Kmtj i Södra Lappland, Stensele, sökes.

Diakontj i Hörnefors, 75%, sökes senast 27/6.

Diakontj i Södra Lappland, Vilhelmina, sökes.

 

Visby stift

Kmtj i Visby, sökes.

Diakontj i Visby, sökes.

 

Visby stift/utlandskyrkan

SKUT söker prästvikarier.

 

Stockholms stift

Khtj i Skarpnäck, sökes senast 9/7.

Diakontj i Sofia, sökes senast 20/6.

Diakontj i Fresta, sökes senast 30/6.

Diakontj i Farsta, sökes senast 19/8.

 

Tillsättningar och andra förändringar v. 24

Uppsala stift

Tillförordnad komminister i Roslagens östra pastorat, församlingsherde på Väddö, 1/6–31/12: VDM Björn Rubenson, Norrtälje.

 

Skara stift

Diakon i Stenstorp fr 1/8: stiftsdiakon Evelin Esseen, Skara stift.

Avliden 6/3: förra diakonen i Ulricehamn Anna-Stina Lundblad, Lidköping, f 1941.

 

Strängnäs stift

Vikarierande komminister i Örebro, Olaus Petri, sjukhuspräst, 19/1 2021–18/7 2022: VDM Heli Salakka Broås, Västerås.

Komminister i Örebro, Mikael, fr 22/6: pastorsadjunkt Angela Collin, pastoratet.

Vikarierande kyrkoherde i Trosa 27/1–30/11: kyrkoherde emeritus Gunnar Göranzon, Nyköping.

Komminister i Örebro, Adolfsberg, fr 1/8: komminister Mattias Falk, Kumla.

Tillförordnad kyrkoherde i Frustuna 16/8 2021–30/6 2022: komminister Anders Ekhem, Täby.

 

Västerås stift

Komminister i Västerås, sjukhuspräst, fr 11/8: komminister Anna Karin Ericsson, pastoratet.

Komminister i Kungsör fr 1/9: komminister Solveig Enlund Gustafsson, Malung.

Diakon i Hallstahammar-Kolbäck fr 16/8: Jessica Olofsson, Skinnskatteberg med Hed och Gunnilbo.

 

Växjö stift

Avliden 7/6: prosten förre stiftsadjunkten Olle Madeland, Nybro, f 1931.

 

Lunds stift

Komminister i Hässleholm fr 23/8: komminister Anders Myhrberg, Vinslöv.

Avliden 28/4: förre rådgivaren vid Nämndemansgården VDM Carl Gustaf Holmström, Ystad, f 1948.

Avliden 1/5: förre kyrkoherden i Svalöv George Perry, Råå, f 1933.

 

Härnösands stift

Avliden 17/3: förra komministern i Härnösands ladsförsamling Gun Grönbäck, Viksjö, f 1943.

 

Luleå stift

Diakon i Nederluleå fr 7/6: Birgitta Grönlund Berg, Luleå.

 

Tillsättningar och andra förändringar v. 23

Uppsala stift

På egen begäran förklarad obehörig att utöva vigningstjänsten som präst: Rolf Ström, Uppsala.

 

Linköpings stift

Komminister i Södra Tjust, Västervik, fr 15/6: pastorsadjunkt Katarina Grahn, pastoratet.

Komminister i Linköping, församlingsherde i Berga, fr 31/8: kyrkoherde Jörgen Sundeborn, Kinda.

Stiftsadjunkt, konfirmandarbete, fr 1/9: komminister Lotta Torstensson, Folkungabygden.

 

Skara stift

Komminister i Norra Billing 80% fr 1/9: komminister Hans-Olof Martinsson, Götene.

Komminister i Ulricehamn fr 1/9: komminister Tomas Jarvid, Kind.

Avliden 19/5: förre komministern i Alingsås Per-Olof Hellquist, Alingsås, f 1935.

 

Strängnäs stift

Stiftsdirektor i Strängnäs stift fr 9/8: kyrkoherde Jimmy Åkerfeldt, Lerbäck-Snavlunda.

 

Västerås stift

Kyrkoherde i Ljusnarsberg fr 1/9: tillförordnade kyrkoherden Håkan Henriksson, församlingen.

Kyrkoherde i By-Folkärna fr 1/9: komminister Erik Berger, Enköping.

 

Växjö stift

Komminister i Ljungby fr 1/9: pastorsadjunkt Staffan Schmidt, Laholm.

Komminister på Södra Öland fr 1/9: komminister Tina Lönneborg, Norra Öland.

Komminister på Södra Öland fr 1/9: komminister Johanna Hafstad, Kalmar.

Diakon i Jönköping fr 1/9: Ewa Lund, Pilgrimscentrum, Vadstena.

 

Lunds stift

Komminister i Örkened fr 1/7: pastorsadjunkt Peter Buch, Tyringe.

 

Härnösands stift

Stiftsadjunkt för rekrytering fr 25/8: kyrkoherde Maria Ålander, Timrå.

Komminister i Tuna-Attmar fr 30/8: komminister Erika Helenius, Skön.

 

Tillsättningar och andra förändringar v.22

Uppsala stift

Komminister i Uppsala, Vaksala, fr 9/8: komminister Andreas Brand, Roslagens östra pastorat.

 

Linköpings stift

Tillförordnad kyrkoherde i Aspeland 1/4–31/12: komminister Ola Sandberg, pastoratet.

Stiftsadjunkt, pilgrimspräst, fr 1/7: VDM Emma Audas, Evangelisk Lutherska kyrkan i Finland.

Komminister i Linköping, domkyrkolektor, fr 30/8: VDM Johannes Zeiler, kyrkokansliet Uppsala.

 

Växjö stift

Diakon i Växjö, sjukhusdiakon, fr 23/8: Maria Polback, Södermöre.

Avliden 29/4: prosten förre kyrkoherden i Nybro Jean Johansson, Kalmar, f 1929.

 

Lunds stift

Avgått med pension 31/12 2020: komminister Monica Ivarsson, Kulla.

Avgått med pension 31/12 2020: komminister Björn Eriksson, Kulla.

Tillförordnad församlingsherde i Malmö/Limhamn fr 1/6: vikarierande komminister Richard Aspegren, pastoratet

 

Göteborgs stift

Komminister i Särö fr 19/4: VDM Annika Olsson, Alingsås.

Komminister i Lerum fr 17/8: komminister Josefine Rubenson, Örgryte.

Komminister i Kind fr 20/8: VDM Monica Esborn, Alingsås.

Diakon i Västra Frölunda fr 1/6: Ulrica Espenholt, Torslanda-Björlanda.

 

Stockholms stift

Komminister i Vallentuna fr 15/6: pastorsadjunkt Thomas Lohrén, Salem.

Komminister i Vallentuna fr 1/8: komminister Maria Källström, Täby.

Komminister i Järfälla, arbetsledande, fr 16/8: komminister Anna Johansson Blomberg, Sundbyberg.

Komminister i Gustavsberg-Ingarö fr 23/8: komminister Eva Ajaxén, Botkyrka.

Diakon i Bromma fr 1/8: Lena Ekesryd Sjödin, Solna.

 

Tillsättningar och andra förändringar v. 21

Linköpings stift

Kyrkoherde i Södra Tjust fr 1/8: kyrkoherde Matilda Helg, Valdemarsvik-Ringarum.

Komminister i Kinda fr 1/8: komminister Martin Lissnils, Rimforsa.

Komminister i Norrköping, S:t Johannes, fr 1/8: pastorsadjunkt Elin Kindeskog, Åkerbo.

Diakon i Norrköping, S:t Johannes, fr 1/5: Cia Kågedal, Folkungabygden.

Avslutad tjänst 30/4: stiftsadjunkt Therése Olsson, Linköpings stift.

 

Västerås stift

Komminister i Ludvika fr 16/8: VDM Markku Kanniainen, den Evangelisk Lutherska kyrkan i Finland.

 

Växjö stift

Komminister i Mönsterås-Fliseryd fr 1/6: komminister Johan Kårlin, Förlösa-Kläckeberga.

Komminister i Mönsterås-Fliseryd 1/7 2021–30/6 2022: kyrkoherde emeritus Anders Hult, Stockholm.

Komminister i Sävsjö fr 15/7: komminister Maria Åberg, Skillingaryd.

 

Göteborgs stift

Komminister i Istorp fr 16/8: vikarierande komminister Fredrik Borglin, Kungsbacka-Hanhals.

Avliden 5/3: förra diakonen i Örby-Skene Kerstin Ström, Kinna, f 1932.

 

Visby stift

Biskopsadjunkt i Visby fr 16/8: kyrkoherde Gunnar Pelinka, Skivarp.

 

Stockholms stift

Komminister i Nacka fr 8/6: pastorsadjunkt Jennifer Schulze, församlingen.

Komminister i Gustavsberg-Ingarö fr 8/6: pastorsadjunkt Katarina Lindgren, Adolf Fredrik.

Komminister i Skarpnäck fr 21/6: pastorsadjunkt Jens Holmqvist, Sala-Norrby-Möklinta.

 

Tillsättningar och andra förändringar v 20

Uppsala stift

Avliden 3/5: prosten förre stiftsadjunkten Gunnar Sundin, Uppsala, f 1930.

 

Västerås stift

Komminister i Hedemora, Husby och Garpenberg fr 15/6: pastorsadjunkt Elisabeth Dahlstedt, Falun.

Kyrkoherde i Kumla, Tärna, Kila fr 1/8: komminister Per Alkstål, By-Folkärna.

Diakon i Avesta-Grytnäs fr 1/8: Linda Mandelberg, Västerås stift.

 

Växjö stift

Komminister i Gnosjö 60% fr 1/4: komminister Annika Stacke, pastoratet.

Diakon i Oskarshamn fr 1/8: Anna Ekelund, Södra Tjust.

 

Lunds stift

Vikarierande komminister i Malmö 1/1–30/6: kyrkoherde Richard Aspegren, SKUT/södra Frankrike.

Diakon i Trelleborg fr 1/8: stiftsdiakon Carita Ibarra Kristensen, Lunds stift.

 

Göteborgs stift

Komminister i Falkenberg fr 1/8: komminister Eugen Brudal, Haparanda.

Komminister i Halmstad fr 16/8: pastorsadjunkt Andreas Sundelid, Snöstorp.

Diakon i Varberg fr 1/8: Kerstin Arvidsson, Tvååker.

 

Karlstads stift

Diakon vid stiftskansliet i Karlstad fr 1/8: Carina Norlén, Strängnäs domkyrkoförs m Aspö.

Avliden 26/3: förra kyrkoherden i Degerfors Gunilla Björklund, Karlstad, f 1949.

 

Luleå stift

Tillförordnad kyrkoherde i Skellefteå S:t Örjan 31/10 2020–30/9 2021: komminister Johan Holmgren, församlingen.

 

Stockholms stift

Avliden 20/4: förre komministern i Sösdala Gunnar Appelqvist, Stockholm, f 1949.

 

Tillsättningar och andra förändringar v. 19

Uppsala stift

Komminister i Bollnäs fr 15/3: komminister Eva-Lotta Berg, Ljusnan.

Kyrkoherde i Gävle fr 1/6: komminister Fredrik Hesselgren, pastoratet.

 

Strängnäs stift

Vikarierande komminister i Tysslinge 1/6 2021–31/5 2022: komminister Marcus Willén Ode, Örebro.

 

Västerås stift

Komminister i Bjursås fr 12/3: VDM Joy Faith Kronenberg, Moravian Chuch, Sydafrika.

Vikarierande kyrkoherde i Rättvik 18/3–30/9: komminister Carl Johan Rudman, pastoratet.

Komminister i Avesta-Grytnäs fr 1/5: komminister Ingrid Eklund, Kumla, Tärna, Kila.

Komminister i Avesta-Grytnäs fr 14/6: kyrkoherde Kristin Kalmelid, Näsby-Fellingsbro.

 

Växjö stift

Komminister i Nässjö fr 1/3: VDM Agneta Rudvall, Björköby.

Komminister i Huskvarna fr 21/3: komminister Maria Liljenberg, Habo.

Komminister i Alvesta fr 3/6: komminister Jessica Fritzon, Tingsryd.

Komminister i Alvesta fr 15/6: pastorsadjunkt Erik Horner, Norra Billing.

Avliden 29/4: komminister Anna Lindau, Värnamo, f 1961.

 

Göteborgs stift

Avgått med pension 30/4: diakon Britta Svensson, Domkyrkopastoratet.

Avliden 29/4: förre kyrkoherden i Kinnarumma Nils Nilsson, Alingsås, f 1934.

Avliden 6/5: prosten förre kyrkoherden i Lindberg Rune Eliasson, Veddige, f 1925.

 

Luleå stift

Tillförordnad kyrkoherde i Arjeplog-Arvidsjaur 1/3–31/8: vikarierande komminister Magnus Aasa, Södra Lappland.

 

Visby stift/Utlandskyrkan

Vikarierande kyrkoherde på Teneriffa 2/4–31/12: vikarierande komminister Jan Olov Fors, Helsingfors.

 

Stockholms stift

Komminister i S:t Matteus fr 8/6: pastorsadjunkt Cecilia Johnsson, församlingen.

 

Tillsättningar och andra förändringar v. 18

Linköpings stift

Komminister i Slaka-Nykil, församlingsherde i Lambohov, fr 1/7: komminister Helena Stenhammar, Romakloster.

 

Skara stift

Komminister i Norra Billing fr 15/6: pastorsadjunkt Marléne Niggol Carlsson, Amnehärad-Lyrestad.

 

Strängnäs stift

Kyrkoherde i Åker-Länna fr 15/7: kyrkoherde  Timo Viinikka, Helsingfors.

Avgår med pension 31/5: komminister Yvonne Bolin Bolorin, Daga.

 

Västerås stift

Tillförordnad kyrkoherde i Norberg-Karbenning 14/12 2020–18/6 2021: komminister emeritus Per Åkesson, Norberg.

Kyrkoherde i Norberg-Karbenning fr 12/7: komminister Zilgme Eglite, By-Folkärna.

 

Växjö stift

Kyrkoherde i Bredaryd fr 7/6: komminister Nils-Gunnar Juelsson, Snöstorp.

Stiftsadjunkt, skolpräst vid S:t Sigfrids folkhögskola, fr 1/7: stiftsadjunkt Karin Sundmark, Lunds stift.

Avgått med pension 1/11 2020: komminister Gunnar Karlsson, Oskarshamn.

Avslutad tjänst 28/2: diakon Dan Sagemo, Oskarshamn.

Avslutar tjänst 30/6: diakon Lena Bobeck, Oskarshamn.

 

Göteborgs stift

Komminister i Backa, kriminalvården, fr 5/7: komminister Gudmund Erling, Borås.

 

Härnösands stift

Avliden 23/3: förre komministern i Tuna-Attmar Åke Berglund, Harmånger, f 1946.

 

Luleå stift

Avliden 22/2: förre sjukhusprästen i Skellefteå Valentin Bergquist, Umeå, f 1937.

 

Tillsättningar och andra förändringar v. 17

Linköpings stift

Komminister i Kärna fr 14/6: pastorsadjunkt Carolin Falk, Folkungabygden.

 

Skara stift

Avslutad tjänst 17/4: komminister Mats Bengtsson, Södra Kålland.

Diakon i Skara fr 1/6: Clara Linderland, Lidköping.

 

Lunds stift

Komminister i Kivik fr 19/4: vikarierande komminister Natasja Jackson Wallin, församlingen.

Vikarierande komminister i Degeberga-Everöd 1/5 – 31/12: pastorsadjunkt Sigrid Linnell, Västra Vram.

Komminister i Brunnby fr 1/7: komminister Anna Waitman, Allerum.

Avgått med pension 28/2: komminister Jaakko Punta, Helsingborg.

 

Göteborgs stift

Komminister i Kind fr 1/6: komminister Johanna Fridäng, Borås.

Stiftsadjunkt för migration o internationellt arbete fr 1/7: vikarierande kyrkoherde Anders Stenbäck, SKUT Pukhet.

Komminister i Halmstad fr 19/7: kyrkoherde Susanne Johansson, Bredaryd.

Diakon i Kind, verksamhetschef för Dalstorp, Länghem och Tranemo fr 1/6: diakon Monica Johansson, pastoratet.

Avliden 13/1: förra diakonen i Lerum Kerstin Theorin, Stenkullen, f 1934.

 

Luleå stift

Vikarierande komminister i Nederluleå, Porsökyrkan, 1/1–15/9: vikarierande komminister Elisabet Kero, pastoratet.

 

Stockholms stift

Komminister i Handen, områdespräst öst, fr 1/5: komminister Yvonne Iversen, Skarpnäck.

Komminister i Bromma fr 8/6: pastorsadjunkt Anton Krantz, Hägersten.

Komminister i Handen, områdespräst väst, fr 7/7: komminister Katarina In de Betou, Farsta.

Rättelse: Chef för diakoni i Handen fr 1/4: diakon Camilla Persson, utlandschef SKUT.

 

Tillsättningar och andra förändringar v. 16

Uppsala stift

Vikarierande komminister i Enånger-Njutånger 60%, förlängning: VDM Simon Renöfält, Njutånger.

 

Skara stift

Komminister i Norra Mo fr 1/4: kyrkoherde Carina Hallén, församlingen.

Vikarierande kyrkoherde i Norra Mo fr 1/4: komminister emeritus Bertil Johansson, Jönköping.

 

Strängnäs stift

Kontraktsprost i Domprosteriets kontrakt 1/6 – 31/12: kyrkoherde Markus von Martens, Åker-Länna.

 

Göteborgs stift

Avliden 9/4: förre komministern i Kinna Georg Andersson, Kinna, f 1938.

 

Härnösands stift

Pastorsadjunkt i Skön fr 1/12 2020: pastorsadjunkt Frida Holmström, Njurunda.

Vikarierande komminister i Skön 12/4–31/12: VDM Anders Lööv, Sundsbruk.

 

Luleå stift

Vikarierande komminister i Södra Lappland, Lycksele, 1/1–30/6: VDM Bernth Alexandersson, Sävar.

Komminister i Södra Lappland, församlingsherde i Åsele-Fredrika, fr 11/1: vikarierande kyrkoherde Nina Sandberg Olofsson, Vindeln.

Komminister i Gällivare-Malmberget fr 1/5: komminister Berit Kero Jakobsson, Pajala.

 

Visby stift/Utlandskyrkan

Vikarierande komminister i Oslo fr 1/10 2020: komminister Fabian Åström, Halmstad.

 

Stockholms stift

Vikarierande komminister i Gustavsberg-Ingarö fr 11/11 2020: kyrkoherde Marianne Wiik, Norberg-Karbenning.

Komminister i Vallentuna 1/1–31/8: komminister emerita Elisabeth Nordlander, Stockholm.

Komminister i Sollentuna fr 8/3: komminister Lena Thoms, Vallentuna.

Komminister i Sofia fr 1/5: komminister Felix Ahlkvist, Skärholmen.

Diakon i Täby fr 15/4: Eva-Lisa Oldeberg, Vendelsö.

Diakon i Västermalm fr 19/5: Stina Annehed, Tyresö.

 

Kyrkokansliet

Enhetschef för enheten för diakoni och hållbar utveckling fr 1/4: VDM Erik Gyll, Kyrkokansliet.

 

Tillsättningar och andra förändringar v. 15

Uppsala stift

Komminister i Gävle fr 15/6: pastorsadjunkt Louise Larsson, förs.

 

Skara stift

Vikarierande kyrkoherde i Töreboda, förlängning till 30/9: kyrkoherde emeritus Jan Wahn, Mariestad.

Avliden 2/2: förra diakonen i Sunnersberg Kerstin Lindekrantz, Lidköping, f 1932.

 

Strängnäs stift

Vikarierande komminister i Örebro, sjukhuspräst, 19/1–18/7: VDM Heli Salakka Broås, Västerås.

 

Växjö stift

Vikarierande komminister i Bredaryd, förlängning till 31/12: kyrkoherde emeritus Ingemar Nilson, Gislaved.

Avliden 31/3: förra kyrkoherden i Karlslunda Barbro Norén, Oskarshamn, f 1929.

 

Lunds stift

Komminister i Lund, vikarierande församlingsherde i Helgeand 1/3 2021–1/3 2022: komminister Angelica Kilander, församlingen, tidigare efternamn Lundberg.

Stiftsadjunkt för teologi och hållbarhet 1/3 2021–28/2 2022: komminister Ola Fornling, Lund.

Vikarierande komminister i Smedstorp 10/3–1/9 kyrkoherde Per Frostensson, Kivik.

Komminister i Eslöv fr 22/3: komminister Sophie Lovén, Helsingborg.

Vikarierande komminister i Lund, Helgeand, 1/4 2021–28/2 2022: komminister Anna Ellysdotter, Helsingborg.

Vikarierande kyrkoherde i Trelleborg 19/4 2021–28/2 2022: kyrkoherde emeritus Bengt Karlgren, Malmö.

Diakon i Bjuv fr 1/5: Mari Ekdahl, Trelleborg.

 

Göteborgs stift

Komminister i Askim fr 15/6: pastorsadjunkt Theresia Båvenby, församlingen.

Avliden 10/2: förra diakonen Görel Lagerstedt, Sjuntorp, f 1941.

 

Karlstads stift

Komminister i Karlstad fr 8/6: pastorsadjunkt Emmy Lindgren, församlingen.

Avgått med pension 31/1: komminister Anette Jarsved Carlson, Brålanda.

 

Visby stift

Stiftsadjunkt 50% 11/1 2021–31/12 2022: VDM Benjamin Ulbricht, Burgsvik.

 

Tillsättningar och andra förändringar v. 13

Linköpings stift

Komminister i Linköping, Skäggetorp, fr 15/6: komminister Dag Salomonson, Kärna.

 

Skara stift

Kyrkoherde i Sävare fr 1/6: kyrkoherde Katarina Björklund, Västerlövsta.

 

Strängnäs stift

Vikarierande komminister i Bodarne 25% 1/9 2020–30/6 2021: komminister emerita Katarina Markusson, Degerfors.

Vikarierande komminister i Bodarne 25% 1/9 2020–30/6 2021: kyrkoherde emeritus Lars Markusson, Degerfors.

Komminister i Kumla fr 1/6: komminister Emma Thorén, Mullsjö-Sandhem.

Avgår med pension 1/6: kyrkoherde Markus von Martens, Åker-Länna.

 

Växjö stift

Komminister i Jönköping, arbetsledande i Sofia, fr 24/5: kyrkoherde Peter Wickström, Vetlanda.

Komminister i Kalmar, församlingsherde, fr 15/6: komminister Emma Janerheim, Jönköping.

Avgått med pension 30/6 2020: diakon Hans Nyman, Växjö.

 

Lunds stift

Kyrkoherde i Nättraby-Hasslö fr 1/6: kyrkoherde Gunnar Åkesson, Hyltebruk.

Diakon i Kristianstad fr 1/6: Ingela Ossiansson, Jämshög.

 

Göteborgs stift

Komminister i Nylöse, pastoralchef, fr 1/6: komminister Johan Sköld, Västerås.

Diakon i Istorp fr 1/6: Linda Olsson, Kinna-Fritsla.

Avgår med pension 31/5: kyrkoherde Hasse Andersson, Istorp.

 

Karlstads stift

Komminister i Brålanda fr 1/3: VDM Manne Bennehed, Vargön.

 

Luleå stift

Förklarad obehörig att utöva vigningstjänsten som präst: Håkan Ögren, Fredrika. Har utträtt ur Svenska kyrkan.

 

Stockholms stift

Chef för diakoni i Handen fr 1/4: VDM Camilla Persson, utlandschef SKUT.

 

EFS

EFS Sverigechef fr 15/2: VDM Maria Ström, Sollentuna.

 

Tillsättningar och andra förändringar v. 12

Uppsala stift

Chef för pastoral utveckling i Uppsala stift fr 15/2: diakon Elisabeth Hjalmarsson, Täby.

Avgår med pension 31/5: komminister Lars-Åke Johansson, Roslagens östra pastorat.

Diakon i Almunge fr 31/5: Marita Erlandsson, Hammarby.

 

Linköpings stift

Kontraktsprost i Kustbygdens kontrakt fr 1/5: kyrkoherde Matilda Helg, Valdemarsvik-Ringarum.

Komminister i Tranås fr 16/5: vikarierande komminister Christina Fridare, pastoratet.

Avliden 20/2: förre kyrkoherden i Höreda Bo Bergstrand, Eksjö, f 1950.

 

Skara stift

Avliden 21/11 2020: förre kyrkoherden i Blidsberg Lennart Järnerud, Upplands Väsby, f 1930.

 

Strängnäs stift

Komminister i Hovsta fr 16/5: komminister Simon Åberg, Örebro.

Avliden 31/12 2020: förre kyrkoherden i Åker Per Ripén, Hägersten, f 1932.

 

Västerås stift

Vikarierande kyrkoherde i Svärdsjö, Enviken och Sundborn 11/2–16/8: biskop emeritus Thomas Söderberg, Falun.

Tillförordnad kyrkoherde i Älvdalen fr 20/4: domprost emerita Susann Senter, Västerås.

 

Växjö stift

Avliden 12/3: förra diakonen i Nässjö Ingakarin Sandgren, Nässjö, f 1935.

 

Lunds stift

Vikarierande kyrkoherde i Mörrum-Elleholm fr 1/4 tills ny kyrkoherde tillträder: komminister emeritus Göran Eckerdal, Lyckeby.

Komminister i Häljarp fr 17/5: komminister Maria Ljungberg, Malmö, tidigare efternamn Gunnlaugsdottir.

 

Härnösands stift

Vikarierande komminister Brunflo Lockne Marieby och Näs 17/8 2020–13/6 2021: VDM Olof Roos, Ås.

 

Stockholms stift

Komminister, biträdande kyrkoherde, i Botkyrka fr 1/3: komminister Erik Dufva, församlingen.

Avliden 28/12 2020: förra komministern i Boo Maria Thordson, Ingarö, f 1931.

Avliden 7/3: förre komministern i Vantör Nils-Åke Granath, Stockholm, f 1936.

 

Tillsättningar och andra förändringar v. 11

Uppsala stift

Kyrkoherde i Nora fr 1/4: komminister Anna-Katrin Sigfridson Olofsson, Fjärdhundra.

Avgår med pension 31/3: kyrkoherde Bengt Bengtsson, Nora.

Diakon i Märsta fr 1/3: Lena Väfors, Järfälla.

 

Linköpings stift

Stiftsdirektor i Linköpings stift fr 1/5: kyrkoherde Karin Björk, Södra Tjust.

 

Skara stift

Komminister i Trollhättan, arbetslagschef i Götalunden, fr 1/10 2020: komminister Ann-Cathrine Kroon Sahlin, Alingsås.

Avslutad tjänst 1/3: komminister Karin Sterzel, Lugnås-Ullervad.

 

Strängnäs stift

Komminister i Kumla fr 1/5: komminister Linda Wallgren, Hovsta.

Avliden 25/2: förre läroverksadjunkten VDM Harald Almegård, Skara, f 1924.

 

Lunds stift

Avliden 7/2: förre adjunkten VDM Allan Wihede, Malmö, f 1927.

 

Göteborgs stift

Komminister i Domkyrkopastoratet, församlingsherde i både Haga och Tyska församlingen fr 1/1: komminister Christoph Gamer, Tyska församlingen.

Extra präst i Uddevalla 50% fr 1/5, VDM Anders Eliasson, pastoratet.

Avsked fr personlig komministertjänst i Göteborgs stift 30/4: Anders Eliasson, Uddevalla pastorat.

Komminister i Nylöse, pastoralchef, fr 1/5: komminister Frida Dryselius Mulec, pastoratet.

Vikarierande diakon i Torslanda-Björlanda 50%, distriktschef i Amhult, 8/2 2021–31/1 2022: Birgitta Lönnebo, Göteborg.

 

Karlstads stift

Diakon i Säffle fr 15/4: Maria Halldén, Oslo domkyrkoförsamling, Norska kyrkan.

Avliden 22/12 2020: diakon Ingegerd Franzén, Karlstad, f 1922.

 

Härnösands stift

Kyrkoherde i Stöde och Torp fr 11/2: kyrkoherde Jonas Deckmar, Torp.

Avliden 26/1: förre EFS-pastorn Milfred Kuuskla, Örkelljunga, f 1931.

 

Stockholms stift

Diakon i Österåker fr 3/5: Kristina Stedman, Danderyd.

 

Tillsättningar och andra förändringar v. 10

Uppsala stift

Tillförordnad kyrkoherde i Björklinge-Skuttunge-Viksta fr 2/9 2020: komminister Hanna Carlsten, pastoratet.

Vikarierande komminister i Björklinge-Skuttunge-Viksta 15/9 2020–30/6 2021: VDM Elisabet Målqvist, Uppsala.

 

Linköpings stift

Vandringsledare vid Pilgrimscentrum i Vadstena 1/2–31/12: diakon Annika Spalde, Vadstena.

 

Skara stift

Avliden 3/3: diakon Agneta van der Poel, Trollhättan, f 1961.

 

Strängnäs stift

Vikarierande kyrkoherde i Hällby med Tumbo och Råby-Rekarne 9/11 2020–31/8 2021: vikarierande kyrkoherde Louise Linder, Dunker-Lilla Malma.

Vikarierande komminister i Åker-Länna 50% förlängning till 30/9: komminister emeritus Per-Axel Magnuson, Älvsjö.

Stiftsdiakon i Strängnäs 1/9 2020–31/12 2021: Agneta Wisser, Fjugesta.

 

Västerås stift

Kyrkoherde i Köping fr 1/3: tillförordnade kyrkoherden Carina Särnqvist, pastoratet.

Komminister i Falun, sjukhuspräst, fr 29/3: komminister Ingrid Silfverin, Norrbärke.

 

Växjö stift

Vikarierande komminister i Gnosjö 50% 1/10 2020–31/3 2021: vikarierande komministern Annika Stacke, Bredaryd.

Avliden 25/2: förra kyrkoherden i Fliseryd Kerstin Ljungquist, Mönsterås, f 1942.

 

Lunds stift

Komminister i Åhus fr 27/2: komminister Emma Mattsson, Nosaby.

Komminister i Ronneby fr 1/3: vikarierande komministern Annarella Hagenfeldt, pastoratet.

Komminister i Mjällby fr 1/4: komminister Staffan Svensson, Kågeröd-Röstånga.

 

Göteborgs stift

Komminister i Torsby fr 8/2: komminister Annette Johansson, Nylöse.

 

Luleå stift

Kyrkoherde i Malå-Sorsele fr 1/1: kyrkoherde Fredrik Juul, SKUT Teneriffa.

Kyrkoherde i Södra Lappland fr 1/3: kyrkoherde Mats Nygård, Överkalix.

 

Övrigt

Avgått med pension 28/2: VDM Nils Lidskog, S:ta Clara kyrka.

 

Tillsättningar och andra förändringar v. 9

Uppsala stift

Komminister i Gävle fr 1/4: komminister Marianne Udd, Valbo-Hedesunda.

 

Skara stift

Vikarierande komminister i Töreboda, förlängning till 30/6: komminister emeritus Lars Tullberg, Skövde.

 

Strängnäs stift

Vikarierande komminister i Oxelösund 50% 1/1–31/12 2020, 100% 1/1–31/5: kyrkoherde emeritus Jukka Laari, Nacka.

Komminister i Oxelösund 50%, förlängning till 31/5: Ole Kristian Skadberg, pastoratet.

Diakon i Södertälje 30% fr 1/10 2020: vikarierande diakon Nina Bengtsson, pastoratet.

Diakon i Järna-Vårdinge fr 1/2: Laila Larsson, Strängnäs domkyrkoförs med Aspö.

 

Växjö stift

Vikarierande komminister i Ljungby 7/9 2020–31/5 2021: komminister emerita Susann Nilsson, Lidhult.

Vikarierande komminister i Vetlanda 1/1–31/12: kyrkoherde emeritus Johan Lindstrand, Braås.

Avliden 22/2: förre komministern i Skogslyckan Per-Olof Olsson, Växjö, f 1935.

 

Lunds stift

Komminister i Allerum fr 15/4: komminister Elin Bille, Löddebygden.

 

Göteborgs stift

Kyrkoherde i Torsby fr 1/3: komminister Anders Radix, pastoratet.

Komminister i Partille fr 6/4: komminister Diana Olausson Öberg, Starrkärr-Kilanda.

Diakon i Halmstad fr 15/3: Anki Lydén, Falkenberg.

Diakon i Kungsbacka fr 12/4: Pia Blomqvist, Torslanda-Björlanda.

 

Karlstads stift

Stiftsadjunkt i Karlstads stift fr 1/3: kyrkoherde Mari Åhrström, Grava.

 

Härnösands stift

Avliden 15/2: Teologie jubeldoktor biskop emeritus Bengt Hallgren, Lund, f 1925.

 

Stockholms stift

Komminister i Täby fr 20/1: pastorsadjunkt Annica Sundkvist, Mariefred.

Komminister i Täby fr 12/4: komminister Åsa Bertilsson, Enskede-Årsta.

 

Tillsättningar och andra förändringar v. 8

Uppsala stift

Vikarierande komminister i Roslagens östra pastorat, Väddö 1/1–31/12: kyrkoherde emeritus Anders Skagerström, Norrtälje.

Komminister i Valbo-Hedesunda fr 1/4: komminister Cecilia Dresch, Hedemora, Husby och Garpenberg.

Komminister i Sandviken fr 1/4: kyrkoherde Kajsa Berg, Valbo-Hedesunda.

 

Linköpings stift

Komminister i Östra Ryd fr 1/3: komminister Nils-Ola Svensson, Västra Vikbolandet.

 

Skara stift

Komminister i Västra Tunhem fr 10/12 2020: komminister Camilla Juhlin, Trollhättan.

Vikarierande kyrkoherde i Sävare, förlängning till 31/5: komminister emerita Anita Ingvarsdotter Nilsson, Lidköping.

Avslutad tjänst 11/12 2020: kyrkoherde Manne Bennehed, Västra Tunhem.

 

Västerås stift

Komminister i Mora fr 1/1: komminister Anneli Westman, Bjursås.

 

Lunds stift

Vikarierande kyrkoherde i Araslöv fr 1/3 tills ny kyrkoherde tillträder: kyrkoherde emeritus Bengt Svensson, Osby.

Kyrkoherde i Karlskrona-Aspö fr 1/4: kyrkoherde Gabriel Norrgård, Dörby-Hossmo.

Avliden 4/1: VDM Birgitta Veveris, Malmö, f 1945.

Avliden 26/1: förre kyrkoherden i Västra Karaby Sven-Erik Palmbring, Malmö, f 1950.

 

Göteborgs stift

Kyrkoherde i Torslanda-Björlanda 8/2–1/9: kyrkoherde emeritus Peter Hellgren, Västra Frölunda.

Komminister i Laholm fr 1/4: komminister Lars-Olle Svensson, Kind.

 

Härnösands stift

Diakon i Östersund, enhetschef, fr 1/4: Marie Strandgren, Uppsala.

 

Luleå stift

Komminister i Skellefteå landsförsamling fr 1/4: komminister Maria Lund, Västra Frölunda.

 

Stockholms stift

Avliden 21/1: förre kyrkoherden i Farsta Curt Englund, Älvsjö, f 1925.

 

Tillsättningar och andra förändringar v. 7

Uppsala stift

Komminister i Märsta, församlingsherde i Norrsunda, fr 25/1: komminister Hanne Stichel, Fresta.

 

Linköpings stift

Komminister i Folkungabygden, församlingsherde i Ödeshög, fr 22/1: komminister Tomas Wettermark, pastoratet.

 

Växjö stift

Arbetsledande komminister i Vetlanda fr 1/1: komminister Miriam Wredén Klefbeck, pastoratet.

Arbetsledande komminister i Vetlanda fr 1/1: komminister Tobias Fredrixon, pastoratet.

Avslutad tjänst 13/1: komminister Owe Sigonsson, Norra Öland.

 

Lunds stift

Vikarierande komminister i Glimåkra-Hjärsås till 31/12: kyrkoherde emeritus Christer Frostensson, Vittsjö.

Komminister i Landskrona fr 19/3: komminister Carl Eliasson, Svalövsbygden.

 

Göteborgs stift

Komminister i Släp, arbetsledande, fr 22/2: komminister Jenny Magnusson, pastoratet.

Kyrkoherde i Söndrum-Vapnö fr 22/3: komminister May Heldal, Kivik.

 

Karlstads stift

Vikarierande komminister i Degerfors-Nysund 75% 1/9 2020–14/8 2021: kyrkoherde emerita Gunnel Blomgren, Åtorp.

Vikarierande kyrkoherde i Forshaga-Munkfors 4/1–31/7: kyrkoherde emeritus Lars Olsson, Karlstad.

Avgått med pension 31/1: diakon Laila Andrén, Steneby.

 

Härnösands stift

Komminister i Härnösand 10/8 2020–15/6 2021: kyrkoherde emeritus Sven Alberius, Värmdö.

Diakon i Sollefteå, sjukhusdiakon, fr 1/3: Ingegerd Alberius, Södertälje.

 

Stockholms stift

Komminister i Oscars fr 1/3: komminister Helena Ekhem, Enskede-Årsta.

Komminister i Hässelby fr 29/3: stiftsadjunkt Jacob Hartman, Växjö stift.

Komminister, biträdande kyrkoherde, i Boo fr 1/4: kyrkoherde Andreas Nerelius, Älvdalen.

Diakon i Nacka fr 1/2: Teresa Brunzell, Täby.

Avgår med pension 1/4: diakon Laila Svensson, Västermalm.

 

Tillsättningar och andra förändringar v. 6

Skara stift

Komminister i Redväg fr 11/1: komminister Jenny Jarvid, Kind.

 

Växjö stift

Avliden 4/2: förre kyrkoherden i Öjaby Lars Rye-Danjelsen, Rockneby, f 1934.

Avliden 4/2: förre kyrkoherden i Högsby Gunnar Folkegård, Kalmar, f 1949.

 

Lunds stift

Vikarierande komminister i Helsingborg 11/1–31/12: kyrkoherde emeritus John Liljeblad, Helsingborg.

Vikarierande komminister i Helsingborg 1/2–31/12: prosten Lennart Hamark, Helsingborg.

Avslutad tjänst 31/1: kyrkoherde Maria Ingridsson, Nättraby-Hasslö.

 

Göteborgs stift

Vikarierande komminister i Nödinge, förlängning till 30/6: kyrkoherde emeritus Renny Olausson, Stenungsund.

Komminister i Skallsjö fr 11/2: komminister Charlotta Nylund, Nylöse.

Komminister i Västra Frölunda, Älvsborg, fr 22/2: komminister Cathrine Fernlöf, Särö.

Komminister i Falkenberg, Ullared m fl församlingar, fr 1/3: tillförordnade kyrkoherden Olle Philipsson, Torsby.

Komminister i Falkenberg, Vinberg-Ljungby, fr 1/3: komminister Susanna Tegberg, Söndrum-Vapnö.

Vikarierande komminister i Falkenberg, Torup, förlängning till 30/6: kyrkoherde emeritus Per Warnholtz, Falkenberg.

Kyrkoherde i Torsby fr 1/3: komminister Anders Radix, pastoratet.

Diakon i Kungälv-Ytterby fr 11/1: Åsa Wulfsberg, Stenungsund.

Diakon i Partille, Sävedalen, fr 25/1: Carina Eriksson, Borås.

Diakon i Öckerö fr 1/2: Britt-Marie Bäckström, Västra Frölunda.

Avgått med pension 31/12: diakon Sven-Börje Andersson, Kungälv-Ytterby.

Avliden 9/1: förra diakonen i Göteborgs Johanneberg Ulla Jacobson, Ljungskile, f 1932.

Avliden 20/1: förra diakonen i Högsbo Stina Valfridsson, Fjärås, f 1935.

Avliden 29/1: prosten förre kyrkoherden i Björketorp Gustav Börjesson, Sätila, f 1926.

 

Karlstads stift

Vikarierande komminister i Nordmarken 50% förlängning till 31/8: kyrkoherde emeritus Kjell Blomstrand, Årjäng.

 

Härnösands stift

Komminister i Skön, arbetsledande, fr 1/2: stiftsadjunkt Mia Ödmark, Härnösands stift.

 

Tillsättningar och andra förändringar v. 5

Uppsala stift

Komminister i Alfta-Ovanåker fr 1/1: VDM Mats Hermansson, Visby.

Komminister i Ovansjö-Järbo fr 14/1: vikarierande komminister Anders Sjöberg, församlingen.

Avliden 10/6 2020: förra diakonen Mona-Greta Norling Berglund, Åkersberga, f 1937.

 

Linköpings stift

Komminister i Vikingstad fr 1/2: vikarierande komminister Josefin Hagberg, församlingen.

Komminister i Linköpings domkyrkopastorat, församlingsherde i blivande Tannefors församling, fr 1/3: komminister Lisa Kjellgren, pastoratet.

 

Strängnäs stift

Stiftsadjunkt 30% 1/1–31/12: kyrkoherde emeritus Jukka Laari, Nacka.

Kontraktsprost i Norra Närkes kontrakt, förlängning till 31/12 2025: kyrkoherde kontraktprost Tomas Rådehed, Hovsta.

Kontraktsprost i Nyköpings kontrakt 1/12 2020–31/12 2025: kyrkoherde Ylva Evensen, Nyköping.

Komminister i Askersund-Hammar 20/1–31/12: pastorsadjunkt Simon Tjärnén, Örebro.

Vikarierande komminister i Nyköping 80%, förlängning till 31/3: kyrkoherde emeritus Gunnar Göranzon, Nyköping.

Diakon i Nynäshamn fr 1/12 2020: Malin Liljestedt, Botkyrka.

 

Växjö stift

Avgår med pension 28/2: komminister Christer Munther, Kalmar.

Avliden 21/1: förra komministern i Gällaryd och Tånnö Solveig Peterson, Växjö, f 1931.

 

Lunds stift

Vikarierande kyrkoherde i Örkened 1/1–31/12: komminister emeritus Magnus Sollersten, Hallabro.

Vikarierande komminister i Örkened 1/1–30/6: komminister emeritus Örjan Goës, Lönsboda.

Kyrkoherde i Bromölla fr 1/3: komminister Ralf Thiedemann, pastoratet.

Vikarierande kyrkoherde i Osby 1/3–31/12: komminister Anders O Johansson, Malmö.

 

Göteborgs stift

Avliden 10/1: prosten förre kyrkoherden i Torslanda Tor Sjöstedt, Sundsvall, f 1937.

Avliden 3/10 2020: förra diakonen i Eldsberga Elin Arvidssson, Halmstad, f 1931.

Avliden 6/11 2020: förra diakonen i Lerum Margaretha Henriksson, Lerum, f 1928.

 

Stockholms stift

Avliden 20/9 2020: VDM Kay Dahl, Lidingö, f 1940

 

Tillsättningar och andra förändringar v. 4

Uppsala stift

Komminister i Håbo fr 1/3: komminister David Rönnlund, Luleå domkyrkoförsamling.

 

Linköpings stift

Sstiftsadjunkt på Vårdnäs stiftsgård fr 1/3: stiftsadjunkt Emma Malmström, Linköping.

 

Skara stift

Avliden 18/10: förre komministern i Borås Gustav Adolf Åke Johansson, Brämhult, f 1937.

Avliden 17/1: förre komministern i Hjo Torsten Hedlund, Hjo, f 1933.

 

Strängnäs stift

Komminister i Örebro, Nicolai, fr 1/3: komminister Johanna Södergren, Sollentuna.

 

Västerås stift

Kyrkoherde i Orsa fr 1/3: komminister Roland Söderberg, Mora.

 

Växjö stift

Komminister i Nässjö fr 1/3: komminister Sara Hammarlund, Sävsjö.

Komminister i Stenbrohult fr 1/3: pastorsadjunkt Eric Ericsson, Södra Ljunga.

Avliden 13/12: diakonissan Lilian Josefsson, Jönköping, f 1931.

Avliden 15/1: prosten förre kyrkoherden i Alvesta Karl-Erik Larsson, Alvesta, f 1925.

 

Lunds stift

Komminister i Lyckå fr 1/3: komminister Mathilda Ekberg, Eslöv.

Kyrkoherde i Åhus fr 1/3: komminister Calle Jensen, Kristianstad.

Avgår med pension 28/2: kyrkoherde Magnus Tyche, Åhus.

Avliden 28/11: f EFS-pastorn Stanley Tufvesson, Vinslöv, f 1943.

Avliden 24/12: förre komministern i Skivarp Hanna Stenberg, Löderup, f 1927.

 

Göteborgs stift

Komminister i Tvååker fr 1/3: komminister Jaqueline Daneberg, Laholm.

Komminister i Örgryte fr 1/3: komminister Katarzyna Warawko, Göteborgs domkyrkopastorat.

Komminister i Sotenäs fr 1/3: kyrkoherde Fredrik Sigurdsson, Mörrum-Elleholm.

 

Karlstads stift

Stiftsadjunkt, enhetschef, fr 1/3: kyrkoherde Mats-Ola Nylén, Torslanda-Björlanda.

 

Kyrkokansliet

Teologisk sekreterare, ekumenik, fr 1/3: kyrkoherde Magnus Evertsson, Araslöv.

 

Tillsättningar och andra förändringar v. 3

Uppsala stift

Kyrkoherde i Bro fr 18/1: komminister Cathrine Nordqvist, Bromma.

Avslutad tjänst 3/1: kyrkoherde Matz Antesten, Bro.

 

Linköpings stift

Komminister i Linköpings domkyrkopastorat, tillförordnad församlingsherde i Skäggetorp 24/8 2020–31/1 2022: komminister Anna-Carin Gabelic, pastoratet.

Stiftsadjunkt, internationella frågor, fr 1/3: komminister Fredrik Olofsson, Linköpings domkyrkopastorat.

 

Skara stift

Avliden 27/12: prosten förre kyrkoherden i Bottnaryd Gunnar Blomgren, Hestra, f 1936.

Avliden 6/1: förre kyrkoherden i Trollhättan Stig Jarlby, Kungälv, f 1944.

 

Växjö stift

Kyrkoherde i Gislaved fr 1/3: kyrkoherde Anders Carlwe, Getinge-Oskarström.

Avliden 17/12: förra komministern på Norra Öland Ann-Cathrin Roubert Thompson, Stockholm, f 1945.

 

Göteborgs stift

Komminister i Falkenberg, Vinberg-Ljungby, fr 1/3: komminister Susanna Tegberg, Söndrum-Vapnö.

Avliden 1/1: förra diakonen i Backa Kerstin Starke, Varberg, f 1926.

Avliden 3/1: förre kyrkoherden i Frillesås Erland Svala, Göteborg, f 1925.

 

Härnösands stift

Kyrkoherde i Härjedalen fr 14/1: tillförordnade kyrkoherden Kennet Rova, pastoratet.

 

Luleå stift

Tillförordnad kyrkoherde i Södra Lappland 1/9 2020–31/3 2021: kyrkoherde emerita Ann-Sofie Elveljung Johansson, Åsele.

 

Visby stift

Komminister i Visby domkyrkoförsamling fr 18/1: VDM Anna Lundgren, Kyrkokansliet Uppsala.

 

Stockholms stift

Komminister i Engelbrekt fr 11/1: komminister Gabriella Johansson, Oscars.

Komminister i Västermalm fr 1/3: komminister Eva Åhlander, Enhörna.

Diakon i Brännkyrka fr 1/7 2020: Raad Lazo, Örebro.

Diakon i Engelbrekt fr 11/1: Clary Nilsson, Bromma.

Avliden 2/1: förre komministern i Brännkyrka Lars Malmsäter, Älvsjö, f 1931.

 

Kyrkokansliet

Chef för avdelningen kyrkoliv fr 1/3: kyrkoherde Karin Sarja, Gävle.